Üsküdar’ın firez-konferans sezonu Markka Eliyahu konseriyle açıldı

Üsküdar Belediyesi, 2022-2023 firez-tekellüm sezonunu, adlı müzikçi Mark Eliyahu konseri ile açtı.

İstanbul’un ciharıyek yanından binlerce müzikseverin izlediği dinleti, Üsküdar Eş Meydanı’nda ücretsiz olarak gerçekleştirildi.

Konsere gelenleri “İyi akşamlar İstanbul, buraya geldiğiniz amacıyla hepinize teşekkür ederim.” diye selamlayan sanatkâr kısaca 2 saat sahnede kaldı.

Kamança sanatçısı Eliyahu, konserde aralarında “Journey”, “Endlees”, “Tribe”, “Drops”, “Coming Back”, “Sands”, “The Magnificent Nine”ın de olduğu bestelerini seslendirdi.

Müziğe dört yaşında kemanla başlayan Eliyahu, ortaöğretim yıllarında eğitim bilimi amacıyla gittiği Yunanistan’üstelik kamança ile tanıştı ve arkası sıra Azerbaycan’üstelik Adalet Vezirov’dan ders aldı.

“Üsküdar benzeri kültür musahabe şehri”

Üsküdar Şehremini Hilmi Türkmen ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2022-2023 hars konferans sezonunu açmanın heyecanını yaşadıklarını belirterek “Bizim kültür görüşme sezonu açılışlarımız hakeza koca oluyor. Gördüğünüz kadar az daha cümlesi gençlerden oluşan 60 bine mümasil ortaklık var.” dedi.

Konsere Arnavutköy, Beylikdüzü, Tuzla, Pendik kadar İstanbul’un farklı ilçelerinden gelenlerin olduğuna dikkati çekici Türkmen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aşağılık bu akşam müziğin kalbi Üsküdar’birlikte Eş’dahi atıyor. Bundan mutluyuz. Mark Eliyahu Dağıstan tevellütlü, Türk kültürüne ve müziğine tanıdık ayrımsız kişi. Kamançayı Azeri üstat Türe Vezirov’dan öğrenmiş. Biz bu isme gençlerle ulaştık. Gençlere ‘Kimi istiyorsunuz?’ diye sorduk. Güzeşte yıl Evgeny Grinko bu sene da Mark Eliyahu’yu istediler.”

Türkmen, Üsküdar’ın tekellüm, ekin ve tolerans şehri olduğunu vurgulayarak “Üsküdar 3 gökçe dinin ibadethanelerinin zar duvara olduğu biricik kayran dünyada. Üsküdar’da yavuz bir zaman bizi bekliyor. Dopdolu ayrımsız sezona başlıyoruz. Ekin merkezlerimizde, sergi alanlarında, Nevmekanlarda, yeniden konserler, seminerler, söyleşiler, çocuklara yönelik temsil oyunları olacak. Nene Odalık gemimizde üstelik programlar yapacağız. İstanbullular bizi izlemeye bitmeme etsin. Zira çok evire çevire ayrımsız mevsim hepimizi bekliyor.” şeklinde konuştu.

Şarkıları ve eserleriyle dünyanın birçok ülkesinde milyonlarca hayrana ulaşan Eliyahu’nun konserinin peşi sıra yıpranmamış sezonda İstanbullular, Üsküdar’da konserler, sergiler ve söyleşilerle mahmul aynı kültür müzakere sezonunu izlem edebilecek.Share: