Numan Vareste: Türkiye, bu coğrafyanın kilit taşıdır

YANLIŞSIZ Öğür Umumi Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin bölgede kilit bire bir notada olduğunu belirterek, “Türkiye, bu coğrafyanın merkezidir, bu coğrafyanın kilit taşıdır. Türkiye’yi buradan alır çekerseniz hangi Balkanlar’de hangi birlikte Ortadoğu’birlikte, Kafkaslar’üstelik, Karadeniz’üstelik, Akdeniz’birlikte hayat kalır.” dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla yaptırılan Mualla Sezal Köprüsü’nün açılışına törenine DOĞRU Öğür Umumi Başkanvekili Numan Kurtulmuş, DOĞRU Fırka Kadro Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Yırtıkça Ünal, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Ateşin, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, milletvekilleri, şehremaneti başkanları ve vatandaşlar katıldı. Törende mütekellim Numan Kurtulmuş, bir nice çevrenin Türkiye’nin canlı benzeri talih olmasını istemediğini belirtti. Vareste, Türkiye’nin özellikle silah endüstri gelmek için birçok alanda çevik yaptığını, bulunduğu coğrafyanın anahtar taşı haline geldiğini belirterek şöyle konuştu:

‘TÜRKİYE, BU COĞRAFYANIN MERKEZ ÜSSÜDÜR'”Türkiye diye konuştuğumuz saha sıradan ayrımsız büyüklük değildir. İsterseniz ölçün, dünyanın kalbidir, bu coğrafyanın merkezidir, bu coğrafyanın kilit taşıdır. Türkiye’yi buradan alır çekerseniz ne Balkanlar’da ne de Ortadoğu’üstelik, Kafkaslar’da, Karadeniz’üstelik, Akdeniz’dahi hayat kalır. Türkiye’nin denizlerde özlük gemilerini yüzdürmeye başlamasıyla kıvanma ediyoruz. Türkiye’nin zat helikopter motorunu yapmasıyla kıvanç ediyoruz ama unutmayın kim birilerinin dahi uykuları kaçıyor ‘Bunlar yeniden güçlenirlerse, ayağa kalkarlarsa vay başımıza’ diyorlar. Türkiye’nin Akdeniz’üstelik ve Karadeniz’de petrol aramasıyla kıvanç ediyoruz, motivasyon ediyoruz ve inşallah Karadeniz’da olduğundan bundan sonra doğalgazı inşallah Akdeniz’de bulacağımıza inanıyor ve bunun için çaba sarf ediyoruz. Türkiye, on yıllar boyunca süren Karabağ işgalini kurtarmak amacıyla Azerbaycan’a iri bindi verdi, Türkiye Azerbaycan’ın arkasında gelişigüzel platformda durarak on yıllar süren Karabağ işgali sona erdi. Ayrımsız öğün henüz car ediyoruz, Karabağ Türk yurdudur, Azerbaycan yurdudur ve kıyamete büyüklüğünde Azerbaycan yurdu yerine kalmaya bitmeme edecektir. Birileri bu bölgede aktif Türkiye istemiyor. Bizim birlikte bu nahiye halklarına ve eren milletimize alın sorumluluğumuz Türkiye’yi diri bir şekilde doğacak taşımaktır. Şehirleri fakat ve fakat bire bir uygarlık mefkuresine sınırlanmış olanlar bayındırlık ve inşa eder. Bu anlamda öz tarihinden eneze, zat medeniyetini anlamamış, bu ülkenin pekâlâ tıpkısı mevki olduğunun farkında sıfır, bu milletin hangi büyüklüğünde şişman aynı kavim olduğunun farkında ve bilincinde olmayanlarla bu ülkede yol yürünmez, onlardan bire bir müfit gelmez. Anca olduğu için üstelik bu kavim o kafada olanları senelerdir, sittin senedir kenarda tutuyor, iktidara getirmiyor.”

Kahramanmaraş Büyükşehir Şehremini Hayrettin Güngör, köprünün inşaatını bayram verdikleri günde bitirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bugün yemeden içmeden bir köprü açmıyoruz, tarihi dokumuzun merkezi olan kalemiz, kapalı çarşımız, Celil camimiz, Sarayaltı caddemiz tarihi dokumuzun merkezi. Bire Bir zamanda buranın değişimine ve dönüşümüne bakım eden aynı projenin dahi açılışını yapıyoruz. Bu köprüyle alay malay tahminî 750 metrelik Sarayaltı yolunu kaleye bağlamış oluyoruz. Bu köprümüzün maliyeti 36 milyon TL. 4 milyon civarında da yolun masrafı oldu 40 milyon” diye konuştu.

Share: