SELIM Fırka Kol Başkanvekili Ünal, Kahramanmaraş’ta güreşçi köprüsü açılışına katıldı Açıklaması

YANLIŞSIZ Öğür Ekip Başkanvekili Becerikli Ünal, Onikişubat Belediyesinin aile sahipliğindeki EXPO 2023’e katılacak mevki sayısının 56’ya çıktığını belirtti.

Ünal, Büyükşehir Belediyesi eliyle tarz Dulkadiroğlu ilçesinde inşası tamamlanan Kanlıdere Köprüsü’nün açım töreninde yaptığı konuşmada, kentin ruhunu, kimliğini, karakterini ve tarihi dokusunu merkeze alarak akım ettiklerini dile getirdi.

Ünal, “Zira, bir şehrin çocuklarının karakterini, kimliğini, o şehrin ruhu, mimarisi, tarihi dokusu belirler. Kahramanmaraş, kimliği olan bire bir şehirdir. Karakteri olan tıpkı kent ve hepsinden önemlisi hikayesi olan bire bir şehir. Bu hikaye tıpkısı yiğitlik hikayesi ve İstiklal madalyası ile ödüllendirilmiş ve seçme ferdi ‘kahraman’ kendisine nitelendirilmiş benzeri şehirden bahsediyoruz. beherglas ferdinin nazik hikayeleri olan tıpkısı site. Yani Rıdvan Hoca’yı aldığınızda tıpkısı hikaye, Ali Sezai Efendi’yi aldığınızda bire bir hikaye, Senem Ayşe’yi aldığınızda ayrı bire bir hikaye, Abdal Halil Ağa’yı aldığınızda ayrı aynı hikaye, Aslan Bey’i aldığınızda ayrı tıpkı hikaye. Seçkin biri balaban kavgaların, nazik bire bir mücadelenin nazik tıpkı istiklal azminin şahsiyetlerine dönüşmüş rastgele ferdi ‘kahraman’ olan bir şehirden bahsediyoruz.” dedi.

Ünal, Kahramanmaraş’ın çokça özel ve eşsiz tıpkı kent olduğunu ve mimarisini üstelik 2011 yılından bugüne tarihi Kahramanmaraş kalesini merkeze alarak yeniden ortaya çıkardıklarını anlatım etti.

Çalışmaların devam ettiğini aktaran Ünal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu şehrin karakterini, tarihi dokusunu, mimarisini 2011’den bugüne Kale’yi merkeze alarak yeniden ortaya çıkarıyoruz. Tarihi yapılar bir bir ortaya çıkıyor. İnşallah Türkiye’nin yer ongun mimarlarından birisi olan Sayın Hilmi Şenel çalışmasıyla beraber Tekke’nin kullanılmamış mimarisi ortaya çıkacaktır. Celil Cami çevresinin ve tarihi Maraş Çarşısı’nın kullanılmamış tarihi dokusu çıktı. Şehrin kalbini şehrin tarihi dokusuna akıllıca yerine baştan ortaya çıkarırken benzeri zamanda bile şehrin muvasala alt yapısını şehrin, sağlık eğitim, kabilinden seçkin alanda alt yapısını de modern imkanlarla bugünün şartlarını karşılayacak şekilde ayağa kaldırıyoruz. Bir zamanda hükümetimiz hamdolsun bugüne kadar 60 bilyon yatırım yapmış Kahramanmaraş’a. Bu rakama büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yatırımları karışma değil.”

Konuşmasında Kahramanmaraş’ta “Tabiat Dostu Site ve Duyarlılık” temel temasıyla gerçekleştirilecek EXPO 2023’e üstelik değinen Ünal, “Onikişubat Belediyesinin karı sahipliğindeki EXPO 2023’e katılacak ülke sayısı şu an 56’ya çıkmıştır. Bu yatırımlar bu 60 milyara dahil değil. Benzeri şehri ayağa kaldıran o şehrin evlatlarıdır. O şehrin evlatlarının şehirleriyle ait hayalleridir, dertleridir, o şehrin evlatlarının öz rüyalarını öz şehirlerinde görmesidir. Allah’ın izniyle inşallah 2023 hedefleriyle kendimizi sınırlamıyoruz. İnşallah 2053’ü, Cumhurbaşkanı’mızın koyduğu hedefler çerçevesinde 2071’i hedefliyoruz. Yeter kim ayrımsız olalım deneyli olalım, tüvana olalım, bütün alay malay ateş parçası ve büyük Türkiye hayalimizi beraberce gerçekleştirelim.” dedi.

Büyükşehir Şehremini Hayrettin Güngör ise kente kullanılmamış bire bir yatırımı daha kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, köprüyü 35 milyonluk tıpkısı yatırımla 89 günde nesir ettiklerini söyledi.

Tüm ekip arkadaşlarına teşekkürname eden Güngör, “Eskimemiş köprümüze geçtiğimiz orak ayı ayında kaybettiğimiz, kızıl büyüğümüz, mebusluk ve belediye başkanlığı görevlerinde şehrimize hizmetleri bulunmuş Ulvi Sezal ağabeyin ismini veriyoruz.” dedi.Share: