Nazır Kirişci, Kahramanmaraş’ta biber hasadına katıldı Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Vekâlet kendisine site tarımına ehemmiyet verdiklerini belirterek, “Burada lüzumlu açıkta istihsal gerekse sıçandişi altı serada istihsal teşviklerimiz ortada olacak ve bu konuda sübvansiyonlu krediler, üreticilerimize seçme türlü destekler sonuna büyüklüğünde temin edilecektir.” dedi.

Icra Vekili Kirişci, Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde biber hasadına katıldı. Biber hasadı dahi işleyen Kirişci, işçilerle dostça etti.

Üreticilerin yeryüzü mutlu günlerinin hasat dönemi olduğunu dile getiren Kirişci, illerin gerekseme mahsus azık maddelerini üretme üzerine bir buyruk ortaya koyması gerektiğini belirtti.

Kirişci, ürünlerin tazeliğinin kaybolmaması, geri hizmet maliyetlerinin azaltılması, üretim yapılması ve ürünlerin katettiği yolu kısaltıp egzoz emisyonunu azaltmanın muhteşem olduğunu aktararak şöyle bitmeme etti:

“Kent tarımına Bakanlık kendisine önem veriyoruz ve bu konuda inşallah kampanya başlatıyoruz. Burada icap açıkta üretim gerekse ajur şeş serada istihsal teşviklerimiz arasında olacak ve bu konuda sübvansiyonlu krediler, üreticilerimize gelişigüzel cins destekler sonuna kadar gerçekleştirme edilecektir. Buradaki hassaslık gösterdiğimiz, önceliğimiz kapı, şayet jeotermal varsa bu bizim üzere önce sırada düz takanak. Zira jeotermalle biz yılın az daha 11 ayı üretim yapabilme imkanımız olacaktır. Biz bunun ilkini İzmir Dikili’dahi temelini attık orada aynı limonluk OSB mensur ediyoruz. Daha sonra Nevşehir Kozaklı amacıyla zaruri belgeleri, olurları verdik, imzaladık ve geçtiğimiz günlerde Veca Diyadin’birlikte eksiklik 35 dereceyi gören tıpkısı yerde jeotermalle ısıtılan seraların ana atma törenine katıldık. İnşallah cümle Türkiye genelinde olduğu kabil Kahramanmaraşımız’da da özellikle jeotermal olan bölgeler karışma almak üzere çarliston marka altı yetiştiriciliğini, serada üretimi destekliyor olacağız.”

“Hassasiyetimizi sürdürüyoruz”

Vekil Kirişci, çocukluk yıllarındaki biber kurutma yönteminin geride kaldığını, oldukça hıfzıssıhha kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini anlatarak şunları kaydetti:

“Banko tığ azık güvenilirliği yerine bu konulardaki hassasiyetimizi sürdürüyoruz. Tarım üretiyor amma gıdaya dönüştürülürken ara sıra endüstri var. Biberle ilgilendiren sanayide benzeri işsiz yetenek olduğunu biliyorum bu konularda de evet bizim üretimi artırıyor olmamız lazım veya bu alanda neşelilik gösterenleri, istihsal yapanları değiştiriyor ve dönüştürüyor olmamız lazım. Böyle tıpkısı riskin olduğunu birlikte açıklamak istiyorum. Memleketimiz öz adıyla mezkûr bu domuzuna biberle ilgili birlikte inşallah biberin rastgele türlüsünü yetiştiren aynı memleket kendisine anılacak.”

Icra Vekili Kirişci elan sonradan Kahramanmaraş Ticaret Borsasını mülakat etti.



Share: