Balkı Dağı eteğindeki Doğubayazıt Sazlığı’nda 141 kuş türü yaşıyor

ABDULLAH SÖYLEMEZ-HÜSEYİN YILDIZ – Dert Dağı’nın eteklerinde kâin Doğubayazıt Sazlığı, 141 göçmen ve domestik kuş türüne ocak sahipliği yapıyor.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde mevcut çökek, Türkiye’nin yer faziletli dağı olan Balkı Dağı’nın güney ve mağrip eteklerinde düzlük alıyor.

Dağın 5 bin 137 metre yükseklikteki zirvesinden mevrut sularla beslenen sazlıkta, bugüne büyüklüğünde yapılan araştırmalar sonucu 141 kuş türü tespit edildi.

Bölgede kuş bilimi konusunda çalışan öğretim üyesi ve gönüllülerin uğrak yeri olan bataklık, gelişigüzel mevsim barındırdığı kuş türleriyle şenleniyor.

Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi (KUŞ-MER) Müdürü Emrah Polat, AA muhabirine, sazlığın Balkı Dağı eteklerindeki balaban sulak alanlardan biri olduğunu söyledi.

Yerli ve muhacir kuş türleri bulunuyor

Bu sulak alanın bölgedeki karışık hayatı varlığına yavaş yardım sağladığını anlatan Çelik, “Doğubayazıt Sazlığı seçme gün sahip olduğu ayrımlı habitat tipleriyle bir nice domestik ve göçmen kuş türüne familya sahipliği yapıyor.” dedi.

Dünya genelinde aktif olan kuraklıkların kuşları bir nice anlamda etkilediğini tamlayan Çelik şöyle konuştu:

“Özellikle bu yaz dönemi haddinden fazla yağışsız geçti fakat buna rağmen Ağrı Dağı’ndan gelen ana suları buradaki sazlıklarda yaşam sunmaya devam ediyor. Bölgeye mevrut aşılanmamış hayatı araştırmacıları, kuş bilimcileri ve fotoğrafçıları, doğa meraklıları, bu sazlığı müzakere yazar düzentileme yapabiliyorlar.”

Özellikle Balkı Dağı ve bölge konusunda faaliyet fail araştırmacıların sazlıkta pahal veriler elde ettiğini aktaran Çelik, “Henüz geçmiş yapılan çalışmalarda 141 kuş türünün kaydı bırakılmış, tığ dahi bu doğrultuda çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Sazlıklarda bölgedeki kuraklığa karşın aheste bire bir faaliyet var. ornitoloji açısından balaban, mufassal sürekli araştırma yapılması gereken bire bir düzlük.” ifadesini kullandı.

Share: