Ağrı’da ihtişam desteğiyle akdarı yetiştiriciliği yaygınlaşıyor

Veca’da mısır ekim alanı oran desteğiyle giderek genişliyor.

Valilik marifetiyle hayata geçirilen, İl Özel İdaresince akçalanmış edilen “Danelik Mısır Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması” ve “Silajlık Mısır Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması” projeleri kapsamında ilkbaharda çiftçilere 15 titrem silajlık ve 10 titrem danelik akdarı tohumu dağıtıldı.

Aldıkları tohumları bahar aylarında tarlalarına eken çiftçiler, aylarca mesai vererek bakımını yaptıkları silajlık mısırı hasat etmeye başladı.

Traktörlerle biçtikleri alternatif yemleme bitkisi silajlık mısırların ayrımsız kısmını kışın hayvanlarına yöneltmek amacıyla köylerine götüren çiftçiler, ihtiyaçları dışındakileri bile sözleşmeli ekincilik kapsamında Balkı Çükündür Ekicileri Kooperatifine pazarlıyor.

Bu yıl ilk defa 5 bin dekar alanda üretilen danelik mısır ile iki yıl geçmiş 6 bin dönüm alanda ekilirken üretim alanı bu yıl 10 bin 600 dekara çıkarılan silajlık akdarı, çiftçilere gelir kapısı oluyor.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Kenan Açık Deniz, İl Uyanık Komutanı Tugay Hüsamettin Erol ve İl Inanma Müdürü Nihat Özen ile hasat yapan çiftçileri konuşma fail Ilbay Osman Varol, AA muhabirine, özellikle sonuç 2 yılda İl Hususi İdaresi üzerinden kentte nişane çeşitliliğini bırakmak üzere çokça muhtelif teşvik ve destek politikaları yürüttüklerini söyledi.

Her alanda olduğu gibi tarımda üstelik üretimin haddinden fazla majör olduğuna dikkati calip Varol, şöyle konuştu:

“Silajlık mısırda 250 çiftçimize 5 bin dekarlık kayran amacıyla yüzde 80 hibeli destekte bulunduk. Danelik mısırda ise 100 çiftçimize 2500 dekar düz için destekte bulunduk. İlimizde toplamda 10 bin 600 dekarlık alanda silajlık akdarı, 5 bin dekarlık alanda bile danelik akdarı ekimi var. Baktığımız zaman toplam mısır ekili alanının yarısına İl Özel İdaremiz marifetiyle destek vermiş durumdayız. Veca hasis zirai alanda haddinden fazla balaban bir potansiyele eş. Işaret çeşitliliği çıkarmak üzere çiftçimize bir şekilde cesurluk vermemiz, öncülük etmek gerekiyor. 2 yıldır mısır alanında verdiğimiz destekler ve çiftçimizin bile buna denk vermesiyle ekiliş alanı çokça genişledi.”

Varol, mısır ürünlerinin hayvancılığa sunduğu katkının yanı sıra yer ekonomisi ve tarıma de yardım sunduğunu anlattı.

“Balkı Pancar Ekicileri Kooperatifi çalım garantisini veriyor”

Danelik ve silajlık darı ilk teşrin alanının temas sabık yıl arttığını ve artmaya bile bitmeme edeceğini anlatım eden Varol, şunları kaydetti:

“İl Özel İdaremizin kaynaklarını çiftçilere tahsis etmeye ve onlara sunmaya bitmeme edeceğiz. Şu dakika hasat devam ediyor. Çiftçilerimiz birlikte verimden haddinden fazla memnun. Hele geçtiğimiz sene kış dönemindeki yağışlar ve sonrasında bile mevsimlerde çiftçilerimizin istediği zamanda istediği şekillerde yağış gerçekleştiği için bu yıl hele hasattan çokça memnunlar. Biz de çiftçilerimizi müzakere ettik. Traktöre bindik hasatlarına eşlik ettik. Çiftçilerimiz, mısırları kontratlı olarak bunu gerçekleştiriyorlar. Bunu üçlü bire bir iş birliği şeklinde gerçekleştirdik. Tığ çocuk desteğini veriyoruz. Dert Çükündür Ekicileri Kooperatifi hava garantisini veriyor. Bu şekildeki mekanizmayla buradaki çiftçimizin emeğinin karşılığını genişlik çok şekilde alacağı tıpkısı cümle kurmuş oluyoruz.”

Çiftçilerden Serhat Tehlikeli ise mısır hasadına başladıklarını ve bu yılki verimin sabık seneye bakarak henüz mebzul olduğunu söyledi.Share: