Kült İşleri Başkanı Uca Erbaş: “İlim adamlarının bildirme mefret vasfı evvel saklayan olmalarıdır”

Din İşleri Başkanı Yüksek Erbaş: “İlim adamlarının en şanlı vasfı önceki koruyan olmalarıdır”

“Bari mihraplarımızdaki yekpare hocalarımız koruyan olsa”

BOLU Bolu’da Kuran kursu açılışına katılan Diyanet İşleri Başkanı Ulu Erbaş, “İlim adamlarının en kebir vasfı önceki saklayan olmalarıdır. İnşallah bu Kuran kursumuzda yetişecek olan hafızlarımızı, hem önder hatip liselerinde hem teoloji fakültelerinde okutarak geleceğe hazırlayacağız” dedi.

Bolu’nun Gerede ilçesinde yapımına 2016 yılında başlanan 115 öğrenci kapasiteli Gerede Suret Ayvaz Kuran Kursu gerçekleştirilen törenle açıldı. Açılışa Kült İşleri Başkanı Ulvi Erbaş, İl Müftüsü Uca Emir Tahiroğlu, milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.

“Burada incelik adamları yetişecek”

Kuran tilaveti ile başlayan küşat töreninde konuşan Din İşleri Başkanı Mehabetli Erbaş, “Burada Tanrı Resulü efendimizin varisleri yetişecek. Burada insanlığı karanlıklardan aydınlığa ihata etmek amacıyla indirilen Kuran-ı Alicenap hem hıfz edilecek, hafızlar yetişecek hem da Kuran-ı Selek’in anlamını öğrenen kıpırdak ve insanların yaşaması amacıyla mücahede edecek olan detay adamları yetişecek. İlim adamlarının en oylumlu vasfı ilk koruyan olmalarıdır. Bizim tarihimize baktığımızda İbni Sina’dan Farabi’ye, Biruni’den Harezmi’ye, Akşemseddin’den Molla Gürani’ye hafızlık ilmin temeli. Bari mihraplarımızdaki eksiksiz hocalarımız koruyan olsa. Minberlerden saklayan hocalarımız seslenme etse. İmam dil cambazı lisesi öğretmenlerimiz hafızlardan olsa. İlahiyat fakültesi hocalarımız derse girdiğinde ayetleri okuyarak derslerini süsleseler. İnşallah bu Kuran kursumuzda yetişecek olan hafızlarımızı hem önder hatip liselerinde hem ilahiyat fakültelerinde okutarak geleceğe hazırlayacağız. Hafızlarımıza yönelik özel programlarımız var. O programlarımıza karışma edeceğimiz gençlerimiz burada yetişir inşallah” şeklinde konuştu.

Share: