Kayseri’de eş kooperatiflerine tıpkısı yenisi daha eklendi

Kayseri’da kadın kooperatiflerine tıpkısı yenisi henüz eklendi

Kayseri’dahi kurulan 23 kadın kooperatifinde kadınlar ürettiklerini satarak eş ekonomisine katkı sağlıyor

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek:

“Eş kooperatiflerinin Türkiye’birlikte kocaman tıpkısı bellik haline gelmesini istiyoruz”

KAYSERİ – Kayseri’dahi kurulan 23 karı kooperatifinde etkin kadınlar, ürettikleri ürünleri satarak hem talih hem da familya ekonomisine katkıda bulunuyor. Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, “Eş kooperatiflerinin Türkiye’de muhteşem bire bir ayraç haline gelmesini istiyoruz” dedi.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’in şehirde göreve başlamasıyla bu arada kurulan avrat kooperatiflerine yenisi eklendi. Açılışı yapılan Kocasinan Eş Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ndeki kadınlarda kavrayışsız dönüşümden elde ettikleri ürünleri satarak karı ekonomilerine katkıda bulunuyor. Kooperatifin açılışına katılan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, satışta siftah yaparak, mahsulat aldı. Kadınların ürettiği ürünlerin bulunduğu stantları tek biricik gezen Ilbay Çiçek, 5 mahiye benzeri proses eş kooperatiflerinin sayılarının arttığını söyleyerek, “Tığ Kayseri’da 5 aylık bire bir süre içerisinde avrat kooperatifleri ile ilişik valilik, kaymakamlıklar ve belediyeler ile alay malay tıpkı seferberlik başlattık. İstedik kim, tecim şehri olan Kayseri alelhusus kadın kooperatiflerinde üstelik Türkiye’bile şanlı benzeri ayraç haline gelsin ve her ilçemizde karı kooperatifi kuralım. Seçkin ilçemizde ürettiğimiz ürünlerle Türkiye’ye satışlar yapalım diye niteleyerek tayf ettik. 5 maaş süre içerisinde hem kooperatifin kurulacağı hem üretime başlayacağı hem de satışa geçeceğini beklememiştim. 5 aylık müddet içerisinde hem 23 pare kooperatif kurulması hem atölyelerin oluşması hem üstelik üretime geçmesi çok tür olan ayrımsız şey değildi. Kayserili kadınlar bunu başardılar” şeklinde konuştu.

Kadınların birbirinden altın amal yaptığını belirten Çiçek, “Şuan kooperatifimizdeyiz. Burada 2 lime kooperatifimiz var. İkisi üstelik birbirinden altın işler yapıyorlar. Biri izansız dönüşümden, ötekisi tematik mahsulat yapıyor. Kayseri valisi adına bu aktif kadınlarla harıldamak ve Kayseri’ye bu kadar değer katan insanlarla beraber olmaktan çokça mutluyum. İnanıyorum ki çok andıran zamanda şuan içerisinde olduğumuz kooperatif mecmu Türkiye’ye satışlar yapacak. Haddinden Fazla ayrımlı ürünler üretecek. Bura kadınların neler yapabileceğini parçalanmamış Türkiye’ye gösterecek” ifadelerini kullandı.

Açılışa, Kocasinan Kaymakamı İlhan Abay, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, Kültür Odaları İl Koordinasyon Müesses Başkanı Abdulkadir Zaman ve davetliler katıldı.

Share: