KIRKLARELİ – Aşağıpınar Höyüğü yerleşik yaşam ve ekincilik toplumuna mum tutuyor

Kırklareli’ndeki Aşağıpınar Kazı Bilimsel Kazı Başkanı İstanbul Üniversitesi Gökçe Yazın Fakültesi Kazı Bilimi Bölümü Tarih Öncesi Asıl Haber Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Aşağıpınar Höyüğü’nün beledi yaşam ve ekincilik toplumuna ışık tuttuğunu söyledi.

Kırklareli Tekemmül Enstitüsü Müdürlüğünce, Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Ekin Merkezi’nde, “Arsıulusal Aşağıpınar Höyüğü” konferansı düzenlendi.

Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, konferansta, bölgede 1993’te başlayan kazılarda 8 bin 200 sene önce dinamik insanların karye yaşamı ve zirai faaliyetlerin araştırıldığını belirtti.

Hafriyat çalışmalarının 2019’da tamamlandığını anlatan Özdoğan, Aşağıpınar arkeolojik kazılarının yerleşik dirim ve ekincilik toplumunun oluşumuna çerağ tuttuğunu ifade etti.

Trakya’nın kültürlerin kesişme noktası olduğunu, buradan çıkan verilerin eleştiri bire bir önem taşıdığını vurgulayan Özdoğan, “Bura tıpkısı mesafe tampon bölgedir. Kesin abide yapıların, Hasankeyf, Efes’in (Efes Antika Kenti) olması gerekmez. Onlar elhak görsel çekiciliği olan abide yapılar. İnsanların kültürel medenilik tarihinde biraz bin almanak yoz bire bir döneme aittirler. ” dedi.

Özdoğan herhangi bir dönemin kendine ilişik önemi olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“Uygarlık tarihinin sunma cesim inkisar noktalarından biri yerleşik yaşamdır. Yani ayrımsız yerde çakılı devam etmek ve kumanya üretmektir, ekincilik yapmaktır. Burada tarım toplumuna unutmak, üretim toplumuna boşlamak hemen beslenmeyi değiştirmez, takkadak takım biçmeyi getirmez. Bunun toplumsal bire bir yanı vardır. Mirası, mülkiyeti, eş hukukunu ve elan sonra imparatorluklara, devlete giden sistemin bile kentleşmenin temelleri üstelik bu dönemde atılmıştır. Bu, Anadolu’nun nısıf kurak bölgelerinde başlamış ama buradan sonra global aynı yaşam haline gelmiş, dünyaya yayılmıştır. “

Ilbay Birol Ekici bile Aşağıpınar’ı Kırklareli’nin hazinesi namına değerlendirdiklerini kaydetti.

Konferansta Kırklareli Tekemmül Enstitüsü Müdürü Hilal Liliyar Özefsun, Bulgaristan Çağ Müzesi Müdürü Krasimira Kostova, İstanbul Üniversitesi Literatür Fakültesi Arkeoloji Bölümü Prehistorya Anabilim Dalı Öğretim Yardımcısı Doç. Dr. Gösteri Özdoğan, Kırklareli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Seksiyon Başkan Yardımcısı Öğretim Görevlisi Şafak Nergiz birlikte enformasyon yaptı.

Konferansın arkası sıra Aşağıpınar seramik ve statü sergisi açıldı.

Share: