“Kaşif Şahgaga” Türkiye’ye ansız döndü

Çorlu halde kâin ve Ankara Üniversitesi Yaban Hayvanları Tedavi Biriminde bakımı yapılarak doğaya salınan “Kaşif Şahgaga” isimli şah kartal, 5 ay sonra Türkiye’ye döndü.

AA muhabirinin Tarım ve Orman Bakanlığından edindiği bilgiye bakarak, nesli od altında olan türlerin korunması için fen cem çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen araştırmalarda, Kırklareli, Edirne, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Bolu, Çankırı, Çorum, Sivas, Tokat, Kırşehir, Aksaray, Niğde, Konya, Ankara ve Eskişehir’da uygun habitatlarda şah kartal yuvaları tarandı.

Belirlenen yerler musahabe edilerek, kestirmece 80’e mümasil yuva bulundu. Yuvalardaki makul yavrulara uydu vericili strateji cihazları takıldı. 2017’den bu yana alet takılan kartal sayısı 12’yi buldu.

Uydu vericili bireylerin izlenmesi ile şah kartalların ülkede makul habitatlardaki dağılımları ve yavru bireylerin kendilerine yeni uygun dirim alanları kontrol davranışları adese altına makbuz.

Bu çalışmalarla, yaralanan yahut güçsüz sakıt bireylerin tedavilerinin arkası sıra doğada hayatta kalma muvaffakiyet oranlarının araştırılması da amaçlandı.

Kaşif Şahgaga’nın dönüşü

Yaralı halde bulunarak Ankara Üniversitesi Karışık Hayvanları Tedavi Birimine getirilen canlı şah kartal birlikte 6 aylık tedavinin ardından peyk vericisi takılarak doğaya salındı. 18 Mayıs’ta doğaya bırakılan canlı şah kartal hızlı şekilde doğuya doğru yol almaya başladı. Bu tam şah kartal üzere Bakanlığın ilişkin birimlerince içtimai medya üzerinden bire bir adam kampanyası başlatıldı. Böylece şah kartala “Kaşif Şahgaga” ismi konuldu.

Kaşif Şahgaga, yaklaşık tıpkı haftada Rusya’nın Dağıstan Kocabaşı Bölgesi’ne barhana etti. Bu bölgeye geçtikten sonraları kartaldan çevir sesi alınamadı. Tendürüst kartal, kestirmece 5 ay sonradan, tıpkı geçen sene olduğu kabil kışı eylemek amacıyla yine Türkiye topraklarına geldi. Sonuç ayrımsız haftadır Çankırı civarında kâin şah kartal, bu kafile hareketiyle ülkedeki şah kartal popülasyonunun henüz evvel bilinenin tersine ufki bir kafile hareketi yaptığını gösterdi.

Geri bölüm hareketi rastgele ne büyüklüğünde denizin üstünden geçiyor üzere görünse da bunun olgun sıklığından kaynaklanan benzeri format olduğu gözlendi. Kuşun aynı eski verisiyle Çankırı’daki verisi arasında eksantrik aynı yasakçı kaydedilmediğinden harita üstünde kuşun denizin üstünden geçiyormuş kabilinden verdiği görüntünün kayışçı olduğu öngörüldü. Kuşun karalar üzerinden uçarak çarkıt yaşam alanlarına kalın kafalı döndüğü hesap ediliyor.

10 yılda 260 aşılanmamış hayvanına GPS vericili tasma takıldı

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Natür Esirgeme ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü, ülke genelindeki aşılanmamış hayvanı çeşitliliğini, kurduğu 3 bin 180 fotokapanla izliyor.

Serencam 10 yılda 24 türden 260 karışık hayvanına GPS vericili tasma takılarak, bunların hayat döngüleri mercek altına makbuz.

Share: