Kalaba Asamble Kalesi’ndeki kazılar 13. yılında bitmeme ediyor

Kalabalık Asamble Kalesi’nde, 2010’dahi başlatılan arkeolojik hafriyat çalışmaları bitmeme ediyor.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, Ordu Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle gerçekleştirilen ve 6’ncı Mithridates dönemine ilişkin 2 bin 100 yıllık Asıl Sevgili Kibele heykeli ile yaklaşık 3 bin zerre tarihi eserin bulunduğu Kurul Kalesi’ndeki kazılarda, bölgenin antika dönemi bölüm yüzüne çıkarılıyor.

Kazılar, Ankara Hacı Hezel Iye Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında 4’ü arkeolog, biri restoratör kalkmak amacıyla 23 yabanlık ekiple sürdürülüyor.

Açıklamada değerlendirmelerine saha verilen Şenyurt, 2010 yılında başlayan Kalaba Kurul Kalesi’ndeki kazıların, 13’üncü yılını tamamlayacağını belirtti.

Kurul Kalesi’ne, Şarki Karadeniz’bile Sümela’dan sonra mimarlık görseli bu kadar ortada olan biricik meydan diyebileceklerini kaydeden Şenyurt, şöyle devam etti:

“Totaliter bir planda sunulan kermen site yerleşmesi burada açığa çıkarıldı. 2 yıldır korumaya ve restorasyona müteveccih çalışmalarımız oluyor. Benzeri taraftan kazılar devam ederken aynı taraftan de devrilmiş duvarların onarılması ve adi eserlerin restorasyonuyla ilişkin çalışmalarımız devam ediyor. 2 ay önce başladığımız çalışmaları mabeyin ayına büyüklüğünde sürdürmeyi planlıyoruz.”

Şenyurt, 2010 yılından bu yana çokça çok eserin ortaya çıktığına dikkati çekerek, “Mimari kalıntıların ötesinde bura Roma istilası sonrası infirak edilmiş. Mikâp, seramik, uyuşturucu, cam kadar seçkin asıl buluntumuz var. 2 bin 100 sene ilk dinç tıpkı kent çabucak yıkıma uğruyor ve olduğu kadar artmış. Henüz bilahare bir yerleşim olmadığı üzere birlikte tığ eşyaları en üst kullanıldığı yerlerde bulabiliyoruz. Zırh, gülle, cıda, cembiye, çokça çok elimizde örnekler var.” ifadelerini kullandı.

“Burası savunma gayeli mergup tıpkı bekçi”

Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt, 2016 yılında buldukları Kibele heykelinin birlikte yerinde hasbelkader bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Heykelin bulunduğu dideban başlık girişi noktasıydı, ora molozlar altında eksik ve bu sayede statü ve birçok eşyayı yerinde bulduk. 60’a yakın mikâp var. Burası bir ambarlama alanı. Kalenin erzak deposu. Cenk sırasında apotr kuvvetler gelene büyüklüğünde insanlar bu erzakla idare edebilmişler. Ama Roma ordusu çokça diri geldiği üzere MÖ 63’lerde dahi kermen yakılarak yıkı edilmiş. Burası savunma gayeli geçer ayrımsız yasakçı. ciharıyek tarafı gözetleyebileceğin bir bekçi. Onun için da kale fonksiyonu dolay plana çıkıyor. Yüksekliği nedeniyle tanrılara mail olduğu düşüncesiyle bura dinsel amaçla dahi çıkıntı.”

Kibele’nin kazı bilimsel açıdan önemine meni fail Şenyurt, “Beş Altı parça mermerin ayrımsız araya gelmesiyle tahtında oturan haddinden fazla tuvalet tıpkı yayın. Onun birleştirilmesinin ötesinde yangından dolayı sulu olan kısımları tozlanmaya başlamıştı. Onun sabitlenmesi amacıyla etraflı süren aynı konservasyon aşamasından geçirildi ve bu çalışmalar İstanbul Kazı Bilimi Müzesinde yapıldı.” bilgisini paylaştı.

Şenyurt, 6 kamer geçmiş restorasyonu tamamlanan Kibele’nin, Kargaşa’ya getirilmeyi beklediğini, Ordu’de haddinden fazla müstacel kazı bilimi müzesine ihtiyaç olduğunu kaydetti.Share: