İsveç’in Türkiye’ye iadeli edeceği kişinin Okan Kale olduğu öğrenildi

İsveç’te online iz eden Samnytt gazetesi, İsveç’in Türkiye’ye dolandırıcılık suçundan iadeli etmeye hazırlandığı kişinin 35 yaşındaki Okan Kermen olduğunu yazdı. Kermen’nin 2010-2011 yıllarında Türkiye’dahi 3 bankaya yönelik bilgili dolandırıcılığı suçlanması zımnında İsveç’e kaçtığı aktarılan haberde, Kermen’nin Haziran 2012’birlikte dehalet başvurusunun reddedildiği ve buradan İtalya’ya geçtiği kaydedildi. Kale’nin İtalya’da 2 yıl arızi mülteci celse kartı aldığı ve 2016’da İsveç’e gelerek kendisinden 23 yaş iri İsveçli biriyle evlendiğine dikkat çekilen haberde, Kermen’nin bu dünyaevi sayesinde İsveç’te oturma ve mesai izni aldığına bel edildi.

İADE EDİLMEMEK İÇİN DİN DEĞİŞTİRMİŞ

Ekim 2021’birlikte Ankara’nın Interpol aracılığı ile İsveç makamlarıyla temasa geçtiği vurgulanan haberde, Kermen’nin bu tarihte yakalanarak hapse atıldığı anlatım edildi. Türkiye’ye iade edilmemek üzere diyanet değiştirerek Hristiyanlığa geçtiği öne sürülen Kermen’nin ismini bile Johan Gustavsson kendisine değiştirdiği belirtildi.

14 YIL HAPİS CEZASI BULUNUYOR

İsveç büyüklük televizyonu SVT’nin haberinde, Türkiye’nin dolandırıcılık suçundan kırmızı bültenle aradığı 35 yaşındaki benzeri kişinin Türkiye’ye reddetme edilmesine değişmeyen verdiği kaydedilmişti. Yargıtayın kararını değerlendiren İsveç Doğruluk ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson, bunun rutin aynı ebat olduğunu söylemişti. Johansson “Faziletli Murafaa durumu rastgele zamanki gibi inceledi ve iade için aynı engel olmadığına değişmeyen verdi.” şeklinde konuşmuştu. söz konusu kişinin Türkiye’birlikte 14 sene delik cezası bulunduğu aktarılmıştı.Share: