SMS yoluyla ayyarlık girişimlerine cebin ihtar

Isparta Kılgılı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Siber Düzenlilik Merkezi Müdürü Ahmet Mehabetli Süzen gelişim arayanları, SMS vasıtasıyla dolandırıcılık girişimlerine karşı uyardı.

Süzen, gazetecilere yaptığı açıklamada, dolandırıcıların sonuç dönemde nısıf zamanlı aksiyon ilanları ile kişilere günlük 800 ile 2 bin 800 lira arasında aylık vaadinde bulunduklarını söyledi.

Mesajın içeriğinde evden yarı zamanlı çalışma daveti olduğunu ve kişiden mesajın içindeki linke tıklamasının istendiğini dile getiren Süzen, “Dolandırıcıların bu şekilde ferdî bilgileri ulaşıyor. Öncelikle mesajın içeriğindeki firmanın öge ihtiyacının olup olmadığı internetten araştırılmalı ve mesajdaki linke tıklanmamalı.” dedi.

Dolandırıcıların 6 ayda tıpkı taktik değiştirdiğini tamlayan Süzen, işe bağışlamak talip vatandaşların müracaatlarını kendilerinin yapması gerektiğini savundu.

Son dönemlerde vatandaşlara hele işe alımlarla ait haddinden fazla bati rica mesajları ve maillerin geldiğini rapor eden Süzen şunları kaydetti:

“Hele hepimizin bildiği e ticaret sayfalarının işe çekicilik müdürleri evet de kayırıcı kaynakları departmanları ile alakalı haddinden fazla gösterişli mesajlar alınıyor. bire bir şekilde telefon numaralarımız evet birlikte mümasil adreslerimiz maalesef saldırganların elinde mevcut. Çokça dolgun maaşlar adı altında bire bir şekilde vatandaşa ulaşıyor. Eğer o firmalarda hizmet etmek arzusu varsa bu tuzaklara maatteessüf düşüyorlar. ‘İşe çekicilik müdürüyüm, şurada işe sokacağım’ deyip yarkurul alanlar mukannen ayrımsız başvuru ücreti isteyip kredi kartı bilgileri veya her vezneci adına tıpkı hacim para aktarmalarını irade edenlere kimsenin inanmaması gerekiyor. Bu süreçlerin elhak firmaların kişi departmanlarında her karşılık ödemeden gerçekleştiriliyor. Ayrıca gâh firmalar, erişim ve konaklama kadar belli talepleri birlikte kendileri karşılıyor. Vatandaşlarımızın bu durumlara düşmemeleri gerekiyor.”

Share: