Isparta’da iyesiz köpekten kaçarken otomobilin çarptığı Rabia Kallı’nın ölümüne ait davada ikinci mahkeme

Isparta’dahi iyesiz köpekten kaçan üniversite öğrencisi Rabia Kallı’ya otomobille çarparak ölümüne hastalık olan sürücünün yargılanmasına bitmeme edildi.

Isparta 2. Temel ve Ukubet Mahkemesinde tanıdık davanın ikinci duruşmasına üzerine “taksirle kayırıcı öldürme” suçundan 2 yıldan 6 yıla büyüklüğünde kodes cezası maksut sürücü A.Y’nin avukatı katıldı. Davada tutuksuz yargılanan A.Y. duruşmaya katılmadı.

Kallı’nın eş avukatları, Ankara Adli Tababet Kurumu Gidiş Geliş İhtisas Dairesi raporu ile soruşturma aşamasında trafik bilirkişisi eliyle sıralama edilen tabir ortada tenakuz bulunduğunu öne sürerek dosyanın Ankara Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi art kurula gönderilmesini rica etti.

Bu talebi reddeden duruşma başkanı, kaza anında Kallı’nın yanındaki arkadaşının tanık adına dinlenmesi amacıyla duruşmayı 25 Ekim’e erteledi.

Müşteki avukatlarından Ferhat Taşbinar, adliye uğrunda gazetecilere yaptığı açıklamada, Kallı ailesinin ve kendilerinin tek amaçlarının bu davayı başlamak olmadığını söyledi.

Kazanılacak aynı davanın, maddi ve manevi bir kazancın, hayalleri olan ve gençliğinin baharında hayatını kaybeden Rabia’yı köylü getirmeyeceğini anlatım eden Taşbinar, şöyle konuştu:

“Ancak sahipsiz köpekler meselesinin üstüne gidilebilirse benzeri daha böyle canlar yanmayacak, annelerin yüreğine incitici düşmeyecektir. Bu konuya alın önceki insan felsefesinde olduğumu Allah’ın dahi insanları varlıkların sunma üstünü kendisine yarattığını izah etmek isterim. Burada heybetli olan sahipsiz hayvanlara ilgilendiren hazırlık darılmak istenmekte midir? Harekete geçilecek midir? Konunun uzmanlara bırakılmasıyla sorunun altından kalkılabileceği kanısındayım.”

Avukat Esranur Pozitif da sahipsiz köpeklerin mutluluk problemi haline geldiğini, Kallı’nın bu nedenle taze yaşta yaşamını yitirdiğini, yapılan tek şeyin zihayat bir kızı geriye getirmeyeceğini dile getirdi.

Olay

İstanbul Caddesi’nde 6 Mart 2022’de iyesiz köpekten korkarak yola atlayan 20 yaşındaki Rabia Kallı, otomobilin çarpması sonucu kısık yaralanmıştı. SDÜ Araştırı ve Uygulama Hastanesine kaldırılan gailesiz kız yaşamını yitirmişti. 7 Haziran’birlikte davanın önce duruşması görülmüştü.Share: