Isparta’da uzvi tarımın olmazsa olmazı solucan gübresi

Isparta’nın Deregümü köyünde üretilen solucanlardan çıkarılan ve uzvi tarımda önemli yere topluluk olan gübrenin kilosu 3 ile 6 liradan satılıyor. Köyde ati sene 6 aylık sezonda 200 titrem basma çıkarılması hedefleniyor.

Domates, karanfil, üzüm üretimiyle tarımda öne çıkan Deregümü köyünde solucan gübresi üretimiyle örgensel tarıma balaban destek sağlanıyor. Köyde tahminî 6 yıldır örgensel solucan gübresi üreten müteşebbis, Dik Hanoğlu (46) ” Biz burada kırmızı Kaliforniya solucanının dokuz ırkından biri olan Eisenia Foetida solucanından örgensel gübre elde ediyoruz. Bu gübreyi tarımın tamamında nebat beslemede ve dikiminde kullanıyoruz. Zat bölgemizde özellikle domates ve karanfil dikiminde kullanıyoruz. Sezonuna bakarak yaz ve şita sezonu yerine iki çağ satışı oluyor. Yaz sezonunda alelhusus fideciler domates ve karanfil dikiminde 25 kilogramlık gübreyi 400 fidede kullanabiliyor. Bu şekilde kullanımında sektörde maliyeti oldukça düşüren ayrımsız kitap” dedi.

“Yılda sekiz itmam getirisi olan bir hayvan”

Solucan gübresinin uzvi tarımda koskocaman benzeri yere eş olduğunu dile getiren müstahsil Hanoğlu “üretime başladığınız andan itibaren yatırımınızı üç ayda 1-2 bitirme çoğaltmak vasıtasıyla toplamda sekiz ikmal artım sağlayabiliyorsunuz. Bir Tane 6 metrelik tıpkısı havuzla başladığım tesisimde şu anda 40’a mümasil havuzum var ve çoğalımı yıldan yıla artıyor. Size hiçbir şekilde sav çıkartmayan 4-5 milyonun üstünde solucanımız var ve bize mütemadi istihsal yapıyorlar” dedi. Ürünün kullanılması halinde şeş aylık sezonda tamlık arazi beslemesini sağlayabildiklerini dile getiren yetiştirici “amut dikimlerinde fidanın köklü alması gereken besinlerin hepsini sağlayabiliyoruz. Cıvıl Cıvıl temel seçkin antlaşma aktif meyve demektir. O yüzden bu gücü başlamak amacıyla örgensel tarımda solucan gübresi olmazsa olmazlardandır” diye belirtti.

Kilosu 3 ile 6 TL beyninde satılan solucan gübresi tarım sektöründe çiftçilere güç oranda kar sağlıyor.

Solucanların beslemesini yüzde yetmiş oranında idrarından arındırılmış büyükbaş hayvan dışkısı yüzde otuz oranında organik maddelerle sağladığını tamlayan müstahsil “özellikle hayvan dışkısını alacağımız ant faaliyet üretiminde mergup benzeri zamanda seksen derecenin üstüne derkenar olan hayatiyet üretim tesislerinden alınan gübrelerle sağlıyoruz. Tabii yerine tıpkı efsanevi dışkısının solucan maması olarak kullanılması ve üzerine gine doğaya dönüştürülmesi güvenilmez ayrımsız görüngü” dedi.

“Köyümüzden 200 ton solucan gübresi elde etmeyi hedefliyoruz”

Solucan gübresinin köye katkılarından bahseden Deregümü muhtarı Ulu Toprakçı “bilindiği üzere Deregümü köyü tarımda öne çıkıyor. Karanfil, üzüm, domates ve bağcılığın yanı sıra çıktı köyümüzde solucan gübresi tesisleri çoğalmaya başlamıştır. Köyümüzde sekiz sayı solucan gübresi üretim çiftliğimiz bulunmaktadır. Geçen sene 100 ton civarında ürettiğimiz gübreyi bu yıl, 160 ton civarında üretiyoruz bu temas sabık sene artmaktadır. Solucan gübresi ayrıksı bölgelerde anılırken şimdi çabucak Deregümü köyünde anılır oldu bu dahi bizleri çokça mutlu ediyor. Solucan gübresini domates ve karanfilde kullanıyoruz bizlere maddi açıdan bire bir girdi sağlarken bire bir zamanda nitelikli ürünler ortaya çıkarıyoruz. Gelecek yıl köyümüzden 200 titrem solucan gübresi elde etmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu. – ISPARTA

Share: