Reisicumhur Erdoğan Cumhuriyet Altını tarihinin en büyük sosyal göz projesi tanıtım töreninde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin yer şişman sosyal bölük projesiyle amaçlarının, evvel adım konutlarını azami 2 yıl ortamında bitirip adalet sahiplerine terhis etmek olduğunu belirterek, “Başvuruları ferda bakımından başlayacak ve ilk teşrin sonuna büyüklüğünde sürecek içtimai konut projesinin ilk temelini yılbaşında atıyoruz.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Ulus Kongre ve Firez Merkezi’nde planlı Cumhuriyet Altını tarihinin sunu iri içtimai ev projesinin tanıtım töreninde bir istişare yaptı.

Tarihin genişlik iri sosyal bölük kampanyasına önderlik fail Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ’yi tebrik kartı fail Erdoğan, sürece katkı verecek herkese teşekkürname etti, vatandaşların evleri, arsaları ve aksiyon yerlerinin şimdiden leziz olmasını diledi.

Reisicumhur Erdoğan, sabık 20 yılda ülkeyi değme alanda olduğu gibi basamak üretiminde bile asırlık hizmetlerle, eserlerle projelerle buluşturduklarını belirten Erdoğan, TOKİ marifetiyle hiçbir ülkenin fon birlikte edemeyeceği aynı atılımla yüzde 90’ı toplumsal bölük gelmek amacıyla yekpare 1 milyon 170 bin ev mensur ettiklerini tabir etti.

Ülkeye, çağın cemi ihtiyaçlarıyla donatılmış dev hastaneler, on binlerce hareket yeri, binlerce amme binası, Avrupa standartlarının birlikte üstünde stadyumlar, değme kesimden insan amacıyla yüzlerce toplumsal ve kültürel kuruluş kazandırdıklarını belirten Erdoğan, şehri şehir yapan genişlik heybetli unsurlar olan saf, tarihi ve kültürel mirası korumaya özel önem verdiklerini belirtti.

Erdoğan, kendilerini maziyle buluşturan, faziletkâr mimarlık derece taşıyan evleri, dükkanları meydanları sunma emin şekilde geleceğe taşıyacak adımlar attıklarını kaydetti.

“Sokak güzelleştirme, cephe restorasyon çalışmaları yürütüyoruz”

Halen 45 ilde, 80 tarihi meydanı kültürel değerlerine uygun kendisine baştan ülkeye kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Konya’üstelik Kullanılmamış Mevlana Meydanı ile tarihi baştan dönme yüzüne çıkarıyoruz. Edirne’birlikte Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camisi ve çevresini bire bir sakat günlerinde olduğu kabil baştan ayağa kaldırıyoruz. Bursa’de Celil Cami’yi bile içine düz tarihi çarşı ve hanlar bölgesini canlandırma ediyoruz. Selçuklu şehri Bitlis’imizde köprülerimizi, hanlarımızı, medreselerimizi, meydanımızı içerisine benzeri üstelik budun bahçesi koyarak düzenliyoruz. Başkentimizin önce dolgun hane projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’ni havuzu, parkları, yeşil alanları, anıt ağaçları ve tarihi binalarıyla ibdai ve yemyeşil tıpkısı yaşam alanı kendisine şehrimize kazandırıyoruz. Tıpkısı şekilde Ankara Hergelen Meydanı, Erzurum Tarihi Meydanı, Yozgat Çapanoğlu Camisi, Kastamonu Nasrullah Camisi çevresiyle, Zonguldak, Muş, Kütahya, Isparta, Bingöl, Afyonkarahisar ve Kayseri’da restorasyon projelerimizi tarihe vefa, geçmişe kaçınmak anlayışıyla sakır sakır sürdürüyoruz. Bunun yanı sıra, Kızılcahamam Çarşısı’ndan Konya Alaaddin Caddesi’ne, Antakya Halas Caddesi’nden Trabzon Pınar tarihi binalarına ve Beypazarı Sanatçılar Caddesi’ne büyüklüğünde yüzlerce sokakta güzelleştirme, cephe yenileme çalışmaları yürütüyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca fidanla desteklenen, yeşil alanlarıyla gençlerin istirahat ve kıraat mekanları haline mevrut ulus kıraathaneleri ile tekmil 455 budun bahçesini birlikte derakap inşa ettiklerini aktardı.

Vatandaşlar tarafından sahiplenilen budun bahçelerinin, Türkiye’nin “Yeşile Hürmetli Şehircilik Vizyonu”nun örnekleri olarak uluslararası şehircilik ödüllerine layık görüldüğünü dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Tamam bu çalışmalarla, TOKİ, çabucak bina fail tıpkı çekicilik olmanın ötesine geçerek, Türkiye’nin ve dünyanın sunu mefret toplumsal hizmet yapıları arasına girmiştir. Tabii bunlarla yetinmedik. 2012 yılında toplamda 6,5 milyon yapıyı içeren, tarihimizin bildirme büyük kentsel dönüşümünü başlattık. Tabii tamlık bu iri dönüşümün sahibi da muhatabı da yararlanıcısı de milletimizin ta kendisidir. Bugün de sizlerin nezdinde, toplumsal hane odaklı kentçilik atılımlarımıza bakir bir halka henüz eklemenin mutluluğu içindeyiz. Bilindiği gibi 2019 yılında, geçmiş 50 bin adetlik, arkası sıra 100 bin adetlik iki sosyal ev projesi başlatmıştık. Hep söylediğimiz kabil, bizim muharrik kuvvetimiz millettir. Bu projelere, 81 ilimizin herhangi bir köşesinden 2 milyonu aşkın vatandaşımızın başvurması, bizi henüz balaban adımlara gönderme etmiştir. Hem yapılacak bölük sayısını artırmaya hem birlikte kampanyayı sürekli hale getirmeye değişmeyen verdik. İşte bu lansman töreniyle, ülkemizin seçme yerinde yüz binlerce yeni toplumsal konutun, basamak arsasının ve aksiyon yerinin düz yazı sürecini başlatıyoruz. Başvuruları erte bakımından başlayacak ve teşrinievvel kocaoğlan sonuna büyüklüğünde sürecek bu projelerin geçmiş temelini yılbaşında atıyoruz. Amacımız, önce kadem konutlarını azami 2 sene içinde bitirip türe sahibi vatandaşlarımıza tasdik etmektir.”

Mahalle kültürü, komşuluk ilişkileri gözetilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, projelerin, ufki mimari esasıyla, istinatgâh pozitif 3, medar fazlalık 4 yahut dayanç zait 5 namına, depreme dayanıklı şekilde düz yazı edileceğini da aktardı. Erdoğan, “Projelerimizi, alelhusus mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini gözetecek, yeşili hakim kılacak ayrımsız tatlılıkla hayata geçiriyoruz. Her şeyden ilk bu gerçeğin altını alelhusus resmetmek istiyorum, bu kampanya, sayısı ve kalitesi itibarıyla dünyadaki yeryüzü büyük hane yatırımını ifade etmektedir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına hakeza global ve tarihi önemde benzeri kampanyayla girmekten hava duyuyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: