İngiltere’nin cenup, ölçülü ve gün doğusu bölgelerinde susuzluk car edildi

İngiliz hükümeti, İngiltere’nin cenup, orta ve şark bölgelerinde resmi adına yağışsızlık zar edildiğini duyurdu.

Ülkenin Kasaba, Besin ve Karye İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada, akıbet 50 yılın arz kurak yazının yaşanıyor olması zımnında İngiltere’nin yarısından fazlasının kuraklık statüsüne alınmasına karar verildiği bildirildi.

Açıklamada, İngiltere’nin 14 bölgesinden sekizinde yağışsızlık yaşandığı belirtilirken bu bölgelerin Devon ve Cornwall, Solent ve Güney Downs, Site ve Cenup Londra, Herts and Şimal Londra, Gün Doğusu Anglia, Thames, Lincolnshire and Northamptonshire, Gün Batısı Midlands olduğu bildirildi.

“Hortum yasağı” genişliyor

Su dağıtım şirketi Yorkshire Water, 26 Ağustos’tan itibaren hortum yasağı olarak tanıdık suyun kısıtlanmış kullanımının uygulanmasına başlanacağını bildirdi.

İngiltere’nin yer balaban su ve atılan su hizmetleri şirketi Thames Water, 4 Ağustos’ta müşterilerini yağmur eksikliği dolayısıyla gelecek haftalarda Londra’de “hortum yasağını” (Makul bire bir su şirketi tarafından su kıtlığı sırasında muteber hortum kullanımına ilgilendiren resmi kısıt) infaz etmek zorunda kalabilecekleri üzerine uyarmıştı.

İngiltere’de içmece suyu sağlayan ayrımsız değişik tedarikçi South East Water dahi Kent ve Sussex’teki müşterileri amacıyla 12 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girecek “hortum” ve “sulama” yasağını açıklayan ikinci tedarikçi oldu.

Thames Water, yağışsızlık zımnında talebin 25 yılın arz erdemli seviyelerine ulaştığını açıklamış, saha şeş suyu seviyeleri bu sene ilk defa ortalamanın altına düşmüştü.

Londra’daki Thames Nehri’nin kaynağı, yağışların azalması ve orak ayı ayında ülkede şule rekorunun kırılmasına öğün açan ısıdam albeni dalgasının etkisiyle kuraklık yaşanıyor.

Share: