Türkiye’nin ikinci genişlik şişman tarıma dayalı OSB’si Kozaklı’ya kuruluyor

Nevşehir’in Kozaklı ilçesine kurulacak olan Türkiye’nin 2. genişlik nazik jeotermal kaynaklı limonluk birleştirme sanayi bölgesinin bünye müjdesini Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Ünite Kirişci Twitter hesabından duyurdu.

Bakan Kirişci yayınladığı mesajında; “1.5 bilyon lira yatırım ve devlet ekonomisine almanak 750 milyon teklik katkısıyla bin 500 vatandaşımıza istihdam sağlayacak bir proje. Türkiye’nin ikinci bildirme büyük Jeotermal Isıtmalı Tarıma Dair İhtisas (Tavhane) Birleştirme Endüstri Bölgemiz Nevşehir Kozaklı’ya ve ülkemize alımlı çalımlı olsun” ifadelerini kullandı. Nevşehir Tecim ve Sanayi Odası Umumi Heyet Başkanı M. Arif Parmaksız üstelik Ekincilik ve Orman Bakanı Prof. Dr. Birim Kirişci’nin bünye müjdesi ile ilgili yerine yazılmış matbuat açıklaması yaptı.

Parmaksız açıklamasında, “Türkiye’nin 2. sunu büyük jeotermal kaynaklı ser tarıma dayalı ihtisas OSB’si özelliğine sahip Nevşehir Kozaklı Tarıma Dair İhtisas OSB’si ile 1.352.000 metrekare düz üstünde 40 adet ser parseli, 16 sayı endüstri parseli girmek için toplanmış 56 parselde, bin 500 emanet istihdam edilmesi, almanak 750 milyon TL. ekonomiye ulama sağlanması, 40 bin titrem göveri ve kâr üretimi hedeflenmekte. Türkiye ve Nevşehir sevdamız ile devam ettiğimiz bu yolda Nevşehir Ticaret ve Endüstri Odası kendisine bu balaban proje içerisinde vadi kabul etmek ve kuruluşuna yardım sağlamaktan duyduğumuz yır ile çalışmalarına devam edeceğiz. Nevşehir Kozaklı Tarıma Dair İhtisas (Jeotermal Kaynaklı Limon Bahçesi) Birleştirme Sanayi Bölgesi ülkemize ve Nevşehir’imize körpe olsun” dedi.

Nevşehir Kozaklı Jeotermal Kaynaklı Limon Bahçesi Tarıma Dayalı İhtisas OSB (TDİOSB) Projesi ile gelişigüzel; bölgedeki jeotermal erke potansiyelinin değerlendirilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının korunarak sürdürülebilirliğinin sağlanması, eklenmiş değeri faziletli gözyaşı yemiş göveri üretiminde sağlanacak çoğalma ile gelişigüzel tarımsal dış satım değerinin artırılması, domestik ve ecnebi yatırımcılara envestisman ortamı sağlanması, yöre halkına sosyo-iktisadi ulama sağlayacak modern ekincilik uygulamalarının yaygınlaştırılması ve lehçe istihdam olanaklarının arttırılması amaçlanıyor. – NEVŞEHİR

Share: