Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, Mersin’de Yörüklerle buluştu Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, “Bu ülke, pandemi birlikte dahil almak üzere hiçbir şeyin yokluğunu ve kıtlığını yaşamadı. Gündöndü yağıyla ait ense niyetli çevreler ayrımsız girişimde bulundu, onlar birlikte mukteza derslerini aldılar ve şu anda etraf bizim buraların tabiriyle süt liman.” dedi.

Kirişci, kentteki temasları kapsamında Efdal ilçesine sınırlı Sarıpınar Yaylası’nda, Mersin İli Damızlık ve Koyun Inatçı Yetiştiricileri Birliğince planlı Üreticiler Buluşması’na katıldı.

Kirişci, buradaki konuşmasında, göreve geldiği günden bu yana nebati üretimde un, yağ, şeker, hayvansal üretimde et, benzen ve yumurtanın mühim olduğunu dile getirdiğini hatırlattı.

2002 yılında göreve geldiklerinde 31,7 milyon küçükbaşa denk bugün 57,5 milyon küçükbaşa topluluk olunduğunu, 9,9 milyon kocabaş sayısının ise 18 milyona çıktığını anlatım eden Kirişci, şunları kaydetti:

“Tabiatıyla kocabaş bile kebir amma bu ülkenin coğrafyası küçükbaş amacıyla. Bu ülkede bizim bağımsız milletvekili suretle küçükbaşa ehemmiyet vermemiz gerekiyor. ve bundan hareketle üstelik inşallah küçükbaşı yaygınlaştıracağız. Ayrımsız taraftan üreticiyi koruyacağız ama değişik taraftan bile bu üreticinin kendisinin birlikte düz aldığı istihlak grubu, bu eti bulunamaz halde görmemeli. Yani ette aynı en güvenliği bir bulunurluluk problemi yaşanmamalı diye biz dış satım yasakları getirdik. İhracat yasağı getirmediğimiz tarımla ilgili hoppadak sonuç ve sebze. Ama zeytinyağı dahi karışma kalkışmak için tam ihracata konu olan konularla ilişik tedbirleri aldık ve ülkemiz insanlarını göz önünde bulundurarak bu uygulamaları hayata geçirdik. Tabiatıyla gerekseme oldukça bu dediğimiz yasaklarla ilişkin merhametsiz olmadığımızı, anca bir inat peşinde olmadığımızı, rasyonel akıntı ettiğimizi, ihtiyaçlara göre bunu gündeme getirdiğimizi ortaya koyduk. Bundan ufuk dahi ara sıra yasakları kaldırdık ve bunların seyrini izlem ediyoruz.”

Kirişci, Kovid-19 sürecinde kendilerini dünyanın süper gücü zanneden ülkelerin birlikte acziyetini gördüklerini dile getirerek “Fakat bu mutluluk, pandemi bile dahil girmek için tek şeyin yokluğunu ve kıtlığını yaşamadı. Ayçiçeği yağıyla ilişik arka niyetli çevreler bir girişimde bulundu, onlar birlikte muktezi derslerini aldılar ve şu anda dolayı bizim buraların tabiriyle süt liman. Bu, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde hükümetimizin izlemiş olduğu doğru politikaların benzeri tezahürüdür.” diye konuştu.

Hükümet kendisine dünyanın yaşadığı bu türbülanslı dönemde lazım çalışmaları yaptıklarına dikkati çeken Kirişci, şöyle bitmeme etti:

“Bitkisel üretimde bizim iki esas girdimiz var. Biri motorin, başkası matbua. Hayvancılık yapıyoruz, bir girdimiz var. Ağızotu. Şayet biz nebati üretimde süt ve gübreyi dışardan hatırlamak zorunda olan tıpkı ülkeysek, lazım istemez bu dışardaki gelişmelerden ters yönde etkileniyoruz. İşler rayına girdiğinde üstelik bu olumluya dönmüşse eğer bize da kısmi olarak müspet yansıyor. Bire Bir şekilde yemle ilgili bile idmansız maddelerin bire bir kısmı sınırlı dışından döviz bazında geliyor.”

Kirişci, ülke kendisine yerlileşme çabalarının balaban aynı çabucacık ilerlediğine dikkati çekerek “Mutluluk kendisine bu çeşit ihtiyaçlarımızı, bazı gereksinimlerimizi karşılıyoruz. Cenabıhak cevaz verirse inşallah Akdeniz’dahi ve Karadeniz’bile 2023 yılında kullanmaya başlayacağımız tabii gazla birlikte azotlu gübrelerimizi üreteceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kirişci, vekâlet namına 65 başlıkta toplanan destekleri olduğunu belirterek mail zamanda herkesin bu desteklerden e-fehamet üzerinden yararlanabileceğini aktardı.

TMO’nun 4 milyon 400 bin titrem hububat alımı yaptığını ve alıma bitmeme ettiğini anlatan Kirişci, vatandaşın bozuk para paketlemek yenmesi için un sanayicisine uyguladıkları düzenlemenin benzerini ağızotu sanayisinde dahi uygulayacaklarını sözlerine ekledi.

Mersin Valisi Ulvi Hamza Pehlivan da devletin, hükümetin ve bakanlığın motivasyon ve desteğiyle kentte eke çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan dahi bugüne büyüklüğünde Yörüklerin destekçisi olduğunu belirterek artık dahi seçkin ant yanlarında olmaya devam edeceğini aktardı.

Konuşmaların peşi sıra Kirişci ve beraberindekiler, bölgedeki Yörük çadırlarını gezerek ailelerle görüştü.

Etkinliğe, Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, YANLIŞSIZ Öğür Mersin Ağacı milletvekilleri Ulvi Cumhur Müfrit, Zeynep Gül Yılmaz ile MHP Mersin milletvekilleri Olcay Kılavuz Kaptan ve Payidar Şimşek, Sazak Ekincilik ve Orman Müdürü Arif Abalı, MHP Mersin Ağacı İl Başkanı Zeynel Maksat Gölgeli ve Mersin Ağacı İli Damızlık Kucak Inatçı Birliği Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mehmet Akdoğan ile ayrıksı ilgililer katıldı.

Share: