Icra Vekili Alım, Cumhuriyet Altını tarihinin yer balaban sosyal ev projesi tanıtımında konuştu Açıklaması

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Çalım, yeni toplumsal hane projesinin 100 milyarları aşan envestisman değeriyle yüzlerce sektörü harekete geçireceğini, ekonomiyi güçlendireceğini, beniz binleri aşan sayıda insana iş kapısı açacağını söyledi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Beştepe Budun Kongre ve Firez Merkezi’nde Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme nazik sosyal bölük projesinin tanıtım töreni düzenlendi.

Bakan Çekicilik, burada yaptığı konuşmasına, “Zaman gençlerimize, emeklilerimize, martir ve gazi ailelerimize, engelli kardeşlerimize önceki yuvalarını milletin evinden müjdeleyen Sayın Cumhurbaşkanımıza zevalsiz şükranlarımı yer ediyorum.” sözleriyle başladı.

Hava, 14 Son Teşrin 2003’te Rize Dolgun Konut Temel Atma Töreni’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Altın olan, milletin teveccühü ve takdiridir, bizim ölçümüz millettir. Yegane gayemiz, bir tane aynı can dışarıda kalmaksızın, ermiş milletimizin topyekun mutluluğudur.” sözlerini hatırlattı.

Amaç Gelgel, Erdoğan’ın, o günden bugüne güzeşte 20 yılda, mikro gelirli vatandaşlar için nesir ettikleri milyonlarca hamam yuvayla “tek ölçüsü millet olan, milletiyle yekvücut olan aynı devletin” elbet ihdas edileceğini tamlık cihana gösterdiğini, bu ülkede, hayalleri üstelik ellerinden alınan, yıllar yılı eş alamayan insanlara imge olduklarını belirtti.

TOKİ’nin bu ufukla canla başla çalıştığını, bilcümle 1 milyon 170 bin hane üreterek, dünyada model olduğunu anlatım eden Gurur, 5 milyon vatandaşa yeni yuva mutluluğunu yaşattıklarını söyledi.

Bakan Gurur, kentsel dönüşümle 3 milyon yuvayı dönüştürdüklerini, içerisinde yol yollarından spor alanlarına, millet kıraathanelerinden bisiklet yollarına büyüklüğünde milletin rastgele ihtiyacına karşılık veren 455 ulus bahçesini milyonlarca fidanla buluşturduklarını dile getirdi.

Kurum, “Bugün, Elazığ’üstelik, Malatya’birlikte, İzmir’birlikte önce yaraları muhasır, ardından tarihinin bildirme iri dönüşümlerine imza atan ayrımsız Türkiye var. Antalya’dahi, Muğla’da, Karadeniz’üstelik tamlık afet alanlarında dev tıpkı yenilenmeyi gerçekleştiren bire bir Türkiye var. Milletine sevdalı liderimizin, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 85 milyon vatandaşının seçme birini sarıp sarmalayan, yaşayan benzeri Türkiye var.” ifadesini kullandı.

“Bu balaban hamle yüzbinleri aşan sayıda kardeşimize hareket kapısı anahtar”

Hedef Hava, zaman millete, yüz binlerce eskimemiş yuvayı, hane arsasını ve aksiyon yerleri sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bu nazik adım 100 milyarları aşan envestisman değeriyle yüzlerce sektörü harekete geçirecek, ekonomimizi güçlendirecek, yüzbinleri aşan sayıda kardeşimize aksiyon kapısı anahtar, ekmeğine savmak, aşına EKMEK katacak. Bizler birlikte inşallah, milletimizin talip olduğumuz o iyice dualarını alacağız.” dedi.

Türkiye’nin başarılarını hazmedemeyenlerin, Türkiye’ye fideist olmayanların olduğunu tabir fail Çekicilik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yavrularımızın bakir yuva sevincini sindiremeyenler, bu mutluluktan nasibini alamayanlar var. Onlar varsınlar bu güzellikleri anlamasınlar. Siz, bu güzellikler çoğalsın diye niteleyerek 2003’te TOKİ’yi baştan aşağı baştan yapılandırdınız ve bizlere bire bir murat yüklediniz. ‘Ev sahibi olmayan yetersiz gelirli yegâne ayrımsız vatandaşımız kalmayacak’ dediniz, biz birlikte bu ahdi hesabına aktarmak amacıyla kesintisiz demeden çalıştık. Onlar 2007’birlikte, bu cefakar milletin tırnaklarıyla kurduğu AK Partimizi bloke etmek için çalışırken; biz, 250 bininci yuvamızı milletimize ödül ediyorduk. Gezi ihanetine kalkışıp sokakları yağmaladıkları o günlerde, biz 450 bininci konutumuzun anahtarlarını, alay gözyaşlarıyla insanımıza sunuyorduk.

2013’te geçerlilik darbesinin arkasında akman tutarlarken, biz 650 bin yuva sayısına ulaştık. 15 Temmuz’de onlar, bu milletin bağımsızlığına kastetmiş darbecilerin önünden, tankların önünden kaçarken, biz bayrağını yere düşürmeyen bu millete umum 750 bininci yuvayı sunuyorduk. 2021’üstelik milletin hayrına biricik ayrımsız adımı olmayanlar ecnebi büyükelçilerden sufle alırken tığ, Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte, Gazi Başkentimizde, 1 milyonuncu yuvamızı kardeşlerimize, on binlerle birlikte teslim ediyorduk.”

Hava, bugüne kadar olduğu üzere daha çok dahi bahtiyar aileler üzere yuva ihdas yolundan dönmeyeceklerini belirterek, “Son nefesimize kadar kökleri bin sene gerilere uzanan tıpkı geleceğin inşası için gelişigüzel tür imkanı seferber etmeye Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, bu aziz milletin hizmetkarı olmaya, tam ekibimizle, parçalanmamış arkadaşlarımızla gelişigüzel aşkla, azimle, kararlılıkla bitmeme edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bakan Çalım, bu şişman projenin hayata geçmesinde destekleriyle Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye, TOKİ Başkanı Ömer Bulut’a, mimar, mühendis ve işçilere emekleri üzere teşekkür etti.

Share: