Murat Kanyonu nazirsiz güzelliğiyle göz kamaştırıyor

Erek Kanyonu benzersiz güzelliğiyle ayn kamaştırıyor

AĞRI – Ağrı’nın Diyadin ilçesinde kâin ve kilometrelerce uzunluğa cemaat olan Hedef Kanyonu, saf güzellikleri ve nazirsiz manzarasıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde kâin ve Doğu Rum bölgesinin en kocaman akarsularından olan Kasıt Nehri’nin kaynağından başlayan Tasavvur Kanyonu, kilometrelerce uzunluğu ve erozyon sonucu yamaçlarında oluşan rütbe şeklindeki kayalıklarıyla görenlerin ilgisini çekiyor. Dört mevsim ayrı benzeri güzelliğe sahip olan kanyon, yaz aylarında ehil olduğu serin havası sebebiyle sıcaktan bunalan vatandaşların ilgisini çekiyor. İlçe merkezi sınırları içerisinde bulunması dolayısıyla ulaşımı şen olan ve düz yer 150 metre genişliğe vasıl Hedef Kanyon’u, doğal güzelliği ve benzersiz manzarasıyla ziyaretçilerini bekliyor. Yer ve Şehircilik Bakanlığı aracılığıyla ‘Doğal Sit Kalifiye Saf Siper Alanı’ kendisine tescillenen Meram Kanyonu’nun içinden sabık nehrin kenarında bulunan Budun Bahçesi ise, şehrin gürültüsünden sıkılan vatandaşlar amacıyla bir dinlenme noktası oluyor.

Bölgenin turizm anlamında önemli mekanlardan biri olabileceğini vurgulayan ziyaretçilerden Çiğdem Doğan, “Bizler yaz ve kış mevsiminde buraya gelip doğanın tadını çıkarıyoruz. Kışın buz tutan bu kanyonlarda tırmanış yapılıyor. Ortaya evire çevire manzaralar çıkıyor. Uğur Nehri’nin geçtiği bu bölgede vatandaşlar gelip piknik yapıyor. Yukarıya çıkınca kanyonların olduğu toprak tamamen ayaklarınızın altında kalıyor. Bu bölgeye destek verilirse çok fena hâlde şeylerin yapılacağına inanıyorum” ifadelerine saha verdi.Share: