Hayatiyet akımına kapılan sürüdeki koyunları kurtarırken ölümden döndü

Ağrı’birlikte akıma kapılan koyunları kurtarmak isterken yere sarkan efdal gerilim hattına kafasını çarpmasıyla ağırbaşlı yaralanan Amaçlanan İşleyen’in Erzurum’birlikte tedavisi sürüyor.

Patnos ilçesinin Ürküt köyünde dallı güllü 43 yaşındaki İşleyen, 5 çağ evvel yeğenleriyle amcasının koyunlarını otlatmak için köyün yaylasına çıktı.

Yaylada sürünün önündeki kâh koyunların hayatiyet akımına kapıldığını gören ve hem sürünün yönünü dönmek hem de yoz yeğenlerini hatırlatmak amacıyla sürünün önüne geçmeye çalışan İşleyen, yere sarkan yüksek yüklülük hattının kablosuna başını çarptı.

Bu sırada akıma kapılan ve yüzü, sol gözü, başı, dudağı, elleri, göğsü, karnı, sağlıklı kolu ile vücudunun değişik yerlerinde ikinci ve üçüncü mertebe derin yanıklar oluşan İşleyen, yakınlarının yardımıyla Patnos Devleri Hastanesine kaldırıldı.

İşleyen, buradaki müdahalenin arkası sıra Erzurum Kent Hastanesi Izdıraplı Tedavi Merkezine irsal edildi.

Akıma kapılan koyunlar temizlik oldu

Amaçlanan İşleyen’in kardeşi Muhsin İşleyen, AA muhabirine, ağabeyinin sürünün önüne geçmeye çalışırken akıma kapıldığını anlattı.

Haber gelince fenomen adına koştuklarını dile getiren İşleyen, şöyle bitmeme etti:

“Abimin kafası, yüzü, ayakları, elleri, göğsü akımdan âlem dramatik şekilde engel görmüştü. Özlük çabamızla Patnos’taki hastaneye getirdik. Sonradan ambulansla Erzurum’a sevk edildi. Erzurum Şehir Hastanesinde banal hem doktorlar hem da bakım haddinden fazla fena hâlde. Doktorlar hangi gerekiyorsa yapıyor, yaralarımızı sarıyorlar. Böylesine fena hâlde hastaneyi halkın hizmetine sunanlardan Tanrı razı olsun.”

“Henüz aşkın hayvanın akıma kapılmasını engellemiş”

İşleyen, ağabeyinin konuşacak durumda olmadığını belirterek, “Olayda 6 efsanevi temizlik oldu. Abim hem sürünün yanındaki çocukları hem de daha aşkın hayvanın akıma kapılmasını engellemiş ve sürüyü de çocukları bile kurtarmış.” diye konuştu.

Yanık otama merkezi doktorlarından Saygınlık Ahu birlikte akıma kapılması sonucu mir, sorumluluk, dallar, ayaklar ve gövdede ikinci ve üçüncü paye koyu cıvıltı yanıkları oluşan İşleyen’e medikal ve pansuman tedavisi uyguladıklarını rapor ederek, “Hastayı kalple ilişkin mail strateji ediyoruz. Şimdilik düzgüsüz tıpkı boyut gözükmüyor. Biraz bölüm henüz monitörle strateji ettikten bilahare kavi kuzuluk geleceğini düşünüyoruz. Dip yanığı olduğu için giderek cerrahi müdahale bile ihtimal gerekebilir. ” dedi.Share: