9 Eylül’ün 100. sene kutlamasına Kılıçdaroğlu bile katılacak

İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, 9 Ilkgüz’ün 100. yıl kutlamalarına CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun de katılacağını duyurarak İzmirlileri buluşmaya çağırdı. Başkan Soyer, “İstiyoruz kim demokrasinin, barışın ve zaferin 200. yılını alay malay selamlayalım. İstiyoruz ki heyecanımız birlik Türkiye’ye taşsın” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yemeden içmeden kentin değil ayrımsız zamanda ülkenin dahi kurtuluşu anlamına mevrut 9 Eylül 1922’nin 100. yılını tarihi bire bir şölenle kutlamaya hazırlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, galebe coşkusunu parçalanmamış Türkiye’ye yayacak programa Cumhuriyet Altını El Partisi (CHP) Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun de katılacağını duyurdu.

Komutan Soyer, 100 yıl geçmiş yaşanan heyecanı bugüne taşımanın gururu zarfında olduklarını rapor ederek, “Umumi Başkanımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun bile geçmişten geleceğe taşıyacağımız, çocuklarımıza aktaracağımız bu heyecana eşlik edecek olması bizi antrparantez onurlandırıyor. İstiyoruz kim kül İzmirliler demokrasinin, barışın ve zaferin 200. yılını gelişigüzel selamlayalım. İstiyoruz ki heyecanımız bilcümle Türkiye’ye taşsın. İstiyoruz kim 2. yüzyılı kültürlü tıpkısı gelecekle taçlandıralım” dedi.

Askı Alayına katılacak, gösterileri ve konseri izleyecek

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 9 Ilkgüz haset öğleden sonraları geleceği kentte saat 20.00’birlikte İzmir Limanından başlayıp Gündoğdu Meydanında tamamlanacak Askı Alayına katılacak. 20.45’ten itibaren da Gündoğdu Meydanındaki ‘İşgalden Kurtuluşa İzmir’ mevzulu teatral gösteriyi ve sonrasında Cumhuriyet Meydanının Kordonboyu tarafındaki Tarkan konserini izleyecek.

Basmane’den Cumhuriyet Altını Meydanına yürünecek

Kutlamalar, 9 Ilkgüz Cuma haset Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla düzenlenen 100. Sene Zafer Yürüyüşüyle başlayacak. Basmane Karakolu’nun önünden 09.00’üstelik debi edecek barhana, Türk Ordusu’nun İzmir’e girerken kullandığı güzergah üzerindeki Gaziler, Anafartalar ve İkiçeşmelik caddelerini takip ederek Cumhuriyet Altını Meydanına ulaşacak. İzmirliler üslup sırasında 350 metre uzunluğundaki dev Türk bayrağını birlikte taşıyacak. Cumhuriyet Altını Meydanındaki törenler 10.00’da Atatürk büstüne çelenk sunumu, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayıp, peşi sıra Hükümet Konağındaki alem töreniyle devam edecek. Cumhuriyet Meydanı 11.15’ten itibaren kutlamaları izlemek isteyen on binlerce İzmirliye aguş açacak. Komutan Soyer, burada İzmirlilere seslenme edecek. Programda Büyükşehir Belediyesi Dans ve Dizem Topluluğu gösterisi, Ağabey, Bendir Dansı, Kafkas ve İzmir Büyükşehir Bandosu da saha alacak.

Airshow içki kesecek

Süvari Birlikleri 15.45’te Cumhuriyet Altını Meydanından Gündoğdu Meydanına yürüyecek. 16.15’ten itibaren ise geçmiş genel havacılık uçakları ve İzmir kulüpleri selamlama uçuşu yapacak. İzmir semaları Hürkuş eylem uçuşu, SoloTürk, Bitirmiş Çelik Kanatlar Gösterisi, Polis Havacılık Üzüm Salkımı, Kıran Asayiş kontrol kurtarma ve flyboard gösterisi ile şenlenecek. Antrparantez saat 19.00’bile Deniz-Hava-Karada Kaptan-Türk Silahlı Kuvvetleri Harmoni Mızıkası, 100. yıl coşkusunu zirveye taşıyacak.

9 Eylül akşamı senelerce unutulmayacak

İzmir’in 100. yıl halas coşkusu 9 Ilkgüz akşamında şahika yapacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde 20.00’dahi Alsancak Limanından başlayacak Askı Alayı sırasında İzmirliler, ellerindeki Türk bayraklarıyla Kordon’u adeta gelincik tarlasına çevirecek.

Artırılmış kök teknolojisi ile halas haset canlandırılacak

Saatler 20.30’u gösterdiğinde Türkiye’da bugüne arbede sergilenmiş sunma balaban manzara şovlarından biri ferasetsiz tadat başlayacak. DJ Ersin’in alandakileri coşturacak performansının arkası sıra Gündoğdu Meydanında, 180 dansçının katılımıyla artırılmış esas destekli işgal ve kurtuluşun canlandırılacağı etkileşimli teatral gösteri sahnelenecek. Toplanmış bin 300 metrekare led ekranın kullanılacağı demo, bu bakımdan Türkiye tarihinde yapılan yeryüzü nazik prodüksiyon olacak. Bu etkinliğin peşi sıra Tarkan da gine Kordonboyunda dinleti vererek müzikseverlere unutulmaz saatler yaşatacak.

İzdeniz’den melfuf defa

Bu koskocaman kutlamalara İzmirlilerin katılımını kolaylaştırmak üzere İzdeniz melfuf nöbet düzenleyecek. Karşıyaka-Alsancak-Pasaport iskeleleri arasında 15.00’ten etkinlik bitimine kadar palyatif yoğunluğuna bakarak, Göztepe İskelesinden Alsancak İskelesine ise saat 19.00’da mülhak öğün yapılacak.

Kutlamalar 10 Eylül’üstelik dahi devam edecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kurtuluş günü kutlamalarına 9 Eylül sonrasında de devam edecek. Büyükşehir Belediyesi, Atatürk’ün İzmir’e vürut haset olan 10 Eylül’bile dahi AirShow gösterileri yapacak. Gösteriler 15.30’üstelik başlayıp 20.30’bile sonlanacak. Saat 16.00’de ise Gündoğdu Meydanında 100. Sene Yadigâr Taşı, Komutan Tunç Soyer’in katılımıyla namına konulacak.

Ünlü sanatçılardan senfoni orkestrası eşliğinde İzmir türküleri

İzmir’in kurtuluşunun 100. yılı, Atatürk’ün İzmir’e bukanak bastığı 10 Eylül akşamı ise çok hususi bir programla taçlandırılacak. Müstehap sanatçılar İzmir Kültürpark çim alanda, Adnan Saygun Senfoni Orkestrası eşliğinde ve Tuluğ Tırpan’ın müzik direktörlüğünde İzmir’in birbirinden evire çevire türkülerini seslendirecek.

11 Ilkgüz Iş günü ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 9 Ilkgüz Maratonu koşulacak, 07.00’da başlayacak maratonun hediye töreni ise saat 10.00’dahi yapılacak. – İZMİR

Share: