Gökçe bayraklı plajlar artmaya bitmeme ediyor, zirvede Antalya var

Aktüel mavi bayraklı plaj sayıları belli olurken, 2022 yılında bu sayının 531’e yükseldiği kaydedildi. Yıllar zarfında mavi bayraklı deniz hamamı sayılarının daima artma gösterdiği ise tespit edildi. Antalya 229 mavi bayraklı plaj ile zirvede yer aldı.

Medya strateji kurumu Ajans Press’in, Firez ve Turizm Bakanlığı verilerinden elde ettiği bilgilere bakarak, Türkiye’deki gökçe bayraklı plaj sayıları galiba oldu. Böylelikle 2022 itibarıyla Türkiye’nin 531 sayı mavi bayraklı plajı olduğu kaydedilirken, 2021 yılında bu sayının 519 olduğu saptandı. Yıllar ortamında gökçe bayraklı plaj sayılarının daim artış gösterdiği gözlenirken, semavi bayraklı kumlu sayısı ile zirveye Antalya yerleşti. Böylecene Antalya’da 229 sayı gökçe bayraklı kumsal olduğu açıklanırken, Antalya’dan sonra en çok semavi bayraklı kumlu 111 ile Muğla’da kaydedildi. İzmir 66, Okumuş 36, Balıkesir 31, Samsun 13, Çanakkale 12, Sazak 11, Kocaeli’nde ise 7 sayı gökçe bayraklı kumbaşı bulunuyor. Bartın, Düzce, İstanbul, Kalaba, Sakarya, Kırklareli, Van ve Bursa ise semavi bayraklı kumsal bulundurun farklı iller oldu.

Ajans Press, gökçe bayraklı plajlar ile alakadar basına yansıyan veri adetlerini inceledi. Ajans Press yazılı ve online matbuat arşivinden derlediği bilgilere göre ile gökçe bayraklı plajlar ile alakalı bu sene sâdır bili adedi 7 bin 991 namına kayıtlara geçti. Kullanılmamış semavi öncü alan plajların özellikle domestik basında yansıma bulduğu gözlendi. Bacasız endüstri turizm ise bu yıl medyada 1 milyon 200 binin üzerinde olgun içeriğinde düzlük aldı. – İSTANBUL

Share: