Asrın felaketinden etkilenen 21 depremzede Artvin’e getirildi

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin arkası sıra Artvin’e getirilen 21 depremzede öğretmenevine yerleştirildi.

Adıyaman’dan 9’u çocuk 21 depremzede, vilayet koordinasyonunda kente getirilerek öğretmenevindeki odalarına yerleştirildi.

Depremzedeleri İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Gönüllü Acara ve İl Toyluk ve Spor Müdürü Mustafa Demirkıran karşıladı.

Depremzedelerden Kortej Taştan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depreme Adıyaman’ın Karapınar Mahallesi’ndeki evinde uykuda yakalandıklarını ifade etti.

Sarsıntıyla uykudan uyandıklarını anlatan Taştan, “Sıradan bire bir yer sarsıntısı olduğunu düşündük ilk amma sıradan ince sürüdü. Şimşek şimşekli fener kabilinden şehre bire bir ışık saçıldı ve elektrikler kesildi. Temas taraf karanlığa büründü.” dedi.

Deprem takkadak evde kendisinin birlikte eşinin ve kızının olduğunu anlatan Taştan, şunları söyledi:

“Çocuğumu kucağıma aldım, telefonun ışığıyla hariç çıktık. Dışarı çıktığımda kapı komşum evde sıkışmıştı. “Yardım, müzaheret” diye bağırıyordu. Komşumu yetmek için kapıyı tekmeleyeme başladım konu açılmıyordu. Bırakıp gidemiyorsun. Cenabıhak arkalama etti. Ayrımsız şekilde kapıyı açtık. Komşumuzu da evden çıkardık. Değme yan suratsız yağmur var. Çığlıklar, arabasına koşanlar. Sarih ayaklarla, atletlerle dışarı çıkanlar, herhangi bir yan kriz kaknem. Bildiğim caddeyi unuttum, neresi olduğunu hatırlayamadım.”

Depremde yeğenini kaybettiğini anlatan Taştan, şöyle devam etti:

“Çöküntü anlatında kalanlar, tanıyın tanımayın, bağırıp çağıranlar, ‘Beni kurtar.’ diyenler. ‘İçeride kızım var.’ diye niteleyerek dizlerini döven, enkazın üstünde dizleri üstüne çöken, onulmaz bir buut. Anca tıpkı zehir kim! Çökme altında biri bağırıyor ama ulaşamıyorsun. Ayn gözü görmüyor. Yeğenimi fark etmek üzere çökme olan bölgeye gitti abim, gayrı yeğenim, yeğenimin arkadaşları enkazın zarfında yaralıları çıkarmaya çalışıyoruz. Yaralılar bağırıyor. ‘Beni çıkar.’ diyor. Çıkardık. Yeğenimin, kaynını çıkardık. Baldızını çıkardık. Yeğenimin oğlunu çıkardık, ardından yeğenimin eşini çıkardık. 12 saat sonraları yeğenimi dahi enkazdan çıkardık ama hastaneye giderken hayatını kaybetti.”

Taştan, kaymak için deminden Artvin’e geldiklerini tabir ederek, “Devletimizden Cenabıhak razı olsun. Herhangi Bir tip desteği verdi. O anda benzeri değil bin ambulans olsa da bin vinç olsa birlikte benzeri husus değişmezdi. Anlatılmaz. Zelzele Tanrı’tan gelen tıpkı özdek. Allah’tan mevrut mebde üzerine. Ölenlere rahmet, kalanlara sabırlar dilerim.” ifadelerine kayran verdi.

İl Milli Terbiye Müdürü Gönüllü Acara bile Türkiye’nin asrın sunu nazik felaketlerinden birini yaşandığını dile getirerek, çabucak ülkemizi değil cümle dünyayı etkileyen ayrımsız hırs yaşandığını söyledi.

Artvin’deki kül imkanları misafirlerin kullanımına açtıklarını vurgulayan Acar, “Zaman Adıyaman ilinden önce misafirlerimizi ağırlıyoruz. Elimizden geldiği büyüklüğünde erinçli ahit geçirerek normal yaşamlarına dönmeleri için çabalama göstereceğiz. Ulusça, milletçe yaraları bütün birlikte saracağız.” diye niteleyerek konuştu.

Share: