Eskişehir’de “5. Arsıulusal Engelsiz ve Engin Öğrenme Konferansı” başladı

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Esen Atay, “Ülkemizin eş olduğu e-Mehabet, bizim geliştirdiğimiz vesait, bunların hepsinin entegrasyonu şu anda Türkiye’yi OECD liginde uzaktan eğitimden sunu haddinden fazla yararlanan birkaç mutluluk arasına soktu.” dedi.

Küçük Asya Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim Fakültesinin kuruluşunun 40. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “5. Arsıulusal Kilitsiz Küreksiz ve Açıktan Öğrenme Konferansı” (IODL 2022) başladı.

Atatürk Hars ve Nutuk Merkezi Öğrenci Merkezi’ndeki küşat programında istinkâf etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra çalgı dinletisi sunuldu.

Atay, programda yaptığı konuşmada, AÜ’nün açıktan eğitime töz ayıran, koca kaynağı, mali töz ayıran benzeri darülfünun olduğunu söyledi.

Cesamet adına “Uzaktan Terbiye Kapısı” kurarak faaliyete geçirdiklerini hatırlatan Atay, “Şu anda sistemde 3,8 milyonu çok kamu personeli var. 740’ı çok kamu kurumu şu anda uzaktan eğitim kapısını deli dolu olarak kullanıyor. Sistemde 2 yıla andıran ant süresince 6 bin 300’ü aşkın eğitim faaliyeti gerçekleştirildi.” dedi.

Atay, bu sayede kurumların etkileşiminin acilen arttığını ve 1,5 yılda 17 bilyon liranın üzerinde munzam değer ürettiklerini anlattı.

Edirne’den Kars’a kadar beherglas çalışanın bire bir standartta eğitime kavuşabildiğini dile getiren Atay, şöyle bitmeme etti:

“Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının karbon ölçümüyle ilgilendiren tıpkısı ara bulucu var. Onun üzerinden yapılan çalışmaya göre 136 bin ton karbon emisyonu tutulmuş, bizim bu işleri engin yapmaya başlamamız zımnında. Bu birlikte 5 milyon 775 bin 737 kızılçam ağacına denkmiş. Ülkemizin sahip olduğu e-Ululuk, bizim geliştirdiğimiz araçlar, bunların hepsinin entegrasyonu şu anda Türkiye’yi OECD liginde uzaktan eğitimden bildirme haddinden fazla yararlanan birkaç talih arasına soktu. Tığ bunları 3,5 sene gibi kısa azıcık içerisinde yapabildik. Bunda Küçük Asya Üniversitesinin ve başka üniversitelerimizin dahi katkısı şişman. Demincek bu haliyle Türkiye’ye bakıldığı ahit Türkiye, dünyada örtüsüz eğitim kaynağı üreten 25 ülkeden biri konumunda.”

AÜ Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal ise 1982’bile Türkiye’deki faziletkâr tedrisat hizmetlerini yaygınlaştırmak amacıyla bariz ve alarga eğitim bilimi etme görevinin üniversitelerine verilmesiyle başladıkları eğitim bilimi yolculuklarını bugün 40. yılında 4 kıta ve 39 ülkede var olan benzeri dünya üniversitesi yerine sürdürmenin akıllıca gururunu yaşadıklarını vurguladı.

Kovid-19 salgını sonrasında eğitimde dijitalleşme hareketlerinin hızlanmasının, yükseköğretim kurumlarında peyda ve alarga öğrenme uygulamalarının daha fazla meydan alacağı yıkmacı tıpkısı değişim ve transformasyon sürecini başlattığını kaydeden Erdal, “5. Uluslararası Yıldızlı ve Açıktan Öğrenme Konferansı arsıulusal ve ulusal düzeyde peyda ve alarga öğrenme ortamlarında yaşanan edimsel gelişmelerin ele alınmasına, yaşanan sorunların tartışılmasına ve bu sorunlara dayalı hal önerileri sunulmasına bol aynı mesnet kazandıracaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Rektör Erdal, sayısal öğüt platformuyla bireylerin 1000’den fazla pusula, banak, özet ve öğüt videosunun düzlük aldığı 30 binden fazla eğitim bilimi materyaline ücretsiz kendisine ulaşım sağlayabileceğini belirtti.

Dijital ders platformunda engelli kullanıcıları dahi düşünerek eğitim bilimi materyallerinin ünlü özetlerini kullanıma açtıklarını bildiren Erdal, “Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Bölüm Başkanlığımız ile yapacağımız protokolle birlik amme çalışanları Alarga Eğitim Bilimi Kapısı üzerinden da bu kaynaklara muvasala sağlayabilecekler.” diye konuştu.

Oturumlarla bitmeme fail etkinlik 30 Eylül’bile sona erecek.Share: