Ardahan haberi | Ardahan’da depremden sunma çokça etkilenen 5 köye 50 otağ kuruldu

ARDAHAN’ın Göle ilçesinde mazi saat 17.08’üstelik meydana mevrut 5.0 büyüklüğündeki depremden bildirme çok etkilenen 5 köye 50 deri kuruldu. Vatandaşların çadırlara yerleştiği köylerde incelemelerde bulunan Vali Hüseyin Öner, hasar tespitinin genişlik gelişmemiş sürede tamamlanarak vatandaşların hayatını kolaylaştıracak çalışmaların yapılacağını söyledi.

Facia ve Ivedi Kapsam Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine göre, güzeşte saat 17.08’da, kalıp üssü Göle ilçesi olan 5.0 büyüklüğünde yer sarsıntısı meydana geldi. Yerin 7 kilometre derinliğindeki zelzele Erzurum, Kars, Balkı ve Iğdır’de birlikte hissedildi. Göle’ye sadık Küçükaltunbulak, Çullu, Koyunlu, Gülistan, Yağmuroğlu, Balçeşme, Esenyayla, Ara, Kuytuca, Toptaş köyleri depremden etkilendi. Depremin derhâl peşi sıra AFAD, Jandarma, UMKE ve esenlik ekipleriyle alay malay ilişkin birimler bölgede çalışmaya başladı. Duygusal kaybı sıfır depremde 2 kişi belli belirsiz şekilde yaralanırken, ahşap ve kargir evlerin aynı kısmında duvar ve sıva çatlakları ile ara sıra binalarda bölümsel yıkılmalar meydana geldi. Köylerdeki ahırların bir kısmı yıkılırken, bir kısmında hasar oluştu. Sarsıntı sonrası okkalı hasar gören Çullu köyü camisinin minaresi yıkıldı. Çullu köyünde dahi 4 buzağı öldü.

5 KÖYE 50 ÇADIR KURULDUDepremden arz haddinden fazla etkilenen Göle ilçesine vabeste Çullu, Esenyayla, Küçüktaltunbulak, Koyunlu ve Kuytuca köylerinde evleri hasar gören vatandaşlar üzere İl Kıyamet ve Acil Durum Müdürlüğünce 5 köye toplam 50 deri kuruldu. Vatandaşlar, AFAD ekipleri eliyle kurulan çadırlara yerleşmeye başladı.VALİ ÖNER İNCELEMEDE BULUNDU Ardahan Valisi Hüseyin Öner, depremden etkilenen ve çerge kurulan köylerde incelemede bulundu. Vatandaşlara eski olsun dileklerini ileten Vali Öner, çadırları birlikte gezerek yetkililerden bilgi aldı. Depremin peşi sıra kontrol kurtarma ekiplerini sahaya sevk ettiklerini tamlayan Ilbay Öner, şunları söyledi: “Allah’a şükür duygusal kaybı yok, 2 vatandaşımız yaralandı. Birisi kaçarken ayağını sıkıştırmış. Bunun dışında yaralımız yok. 4 pasaj kocabaş hayvan temizlik oldu. Para kaybı birlikte birkaç oranda, diye düşünüyorum. Ekiplerimiz bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. 225-230 personel 50’ye mail araçla arama istirdat faaliyetlerinin ardından hasar belirleme çalışmalarını yapmaya başladık. Mümasil illerden da ekipler bekliyoruz, katılmak üzereler ilimize. Yer gücük sürede hasar tayin çalışmalarını tamamlamış olacağız. Bunun arkası sıra inşallah devletimiz ilişik kurum kuruluşları eliyle vatandaşlarımızın hayatını teshil ve ihtiyaçlarını karşılamaya müteveccih çalışmalar yapacaktır. Ardahan Valiliği kendisine ilişkin kurumlarımızla gelişigüzel bu çalışmaları yeryüzü aceleci aynı şekilde izlem edeceğiz” 110 ARTÇI SARSINTI

Bu arada Göle’de geçmiş 17.08’üstelik meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremin peşi sıra başlayan artçı sarsıntılar devam ediyor. AFAD verilerine göre gece ve zaman gün ortası saatlerine kadar suret üssü Göle olan 110’a yakın artçı yaşandı. AFAD verilerine göre artçıların şişman bir bölümü 1 ila 3 büyüklükleri ortada. Bölgede 4 ve beden 3 sarsıntı meydana geldi. 27 Eylül günü 17.43’te 4.0’lık artçının peşi sıra 19.16’üstelik 4.3, 28 Ilkgüz 02.01’üstelik ise 4.0 büyüklüğünde depremler oldu.Share: