Erzincan’ın çöpü ekonomiye kazandırılıyor

Erzincan Belediyesi Saflık İşleri Müdürlüğü ekipleri eliyle temas periyot eğlenceli kendisine yapılan sililik çalışmaları ve yararsız alma işlemlerinde toplanan çöpler dümbelek inkılap ve bölme tesisi yardımıyla çevreyi korumakla bu arada yeniden ekonomiye kazandırılıyor.

Geri dönüşüm, yeniden değerlendirilme imkanı olan atıkların fiziki yahut kimyasal işlemlerden geçerek üretim sürecine kazandırılmasıdır. Bu süreç büyükçe şu dört aşamadan oluşur: Cem, cinsine bakarak bölümlendirme, istimara, bakir nişane teksir. Bu sayede katıksız kaynakların korunmasının birlikte israf’ta önlenerek ekonomiye katkı sağlanıyor.

Günlük ortalama atmış açacak tesise antre yaparak çöpünü atılmış kabul noktasına bırakıyor. Devamında polip eliyle bu akseptans edilen atıklar torba patlatma ünitesine alınıyor, peşi sıra mahsulat ayrıştırmak amacıyla şerh bandına gönderiliyor.

Ayırma personelleri aracılığıyla kızıl atıklar, plastik, maden, nesiç, kağıt, karton tutmak amacıyla gruplandırılıp stok sahasına gönderiliyor. Preslenecek olan atıklar prese alınıp stok sahasında depolanıyor ve lisanslı mankafa kazanım tesislerine sunuluyor.

Tam kapasitesi 400 ton olan hoşgörüsüz inkılap ve bölme tesisine günce averaj 200 ton gübür getiriliyor. Bu miktarın tahminî %40 lık kısmı ise ayrıştırılıyor. Bu sayede çöpün ambarlama sahsında beş altı saha kaplaması sağlanıyor.

Cam, kağıt, alüminyum, plastik mahsulat, metaller, tekstil ve aynı mahsulat ise geri inkılap sayesinde baştan üretime kazandırılıyor. Ayrıştırılan ve ansız dönüştürülen çöplerden kazanılan ikincil hammaddeler yeniden değerlendirilerek ekonomiye katkı sağlanıyor.

Erzincan Belediyesi Günahsızlık İşleri Müdürü Batur Merdan yaptığı açıklamasında üretim üzerine bilgiler verdi. Merdan açıklamasında şunları kaydetti; “Erzincan Belediyesi Saflık İşleri Müdürlüğü kendisine şehrimizde günlük ağır ezgi ayrımsız şekilde topladığımız yaklaşık 200 titrem çöpümüzü ayrıştırma tesisimize getirerek, ayrıştırma işlemini gerçekleştiriyoruz. Yapılan bu iş ile ekonomiye ulama sağlamakla bu arada, hem istihdam oluşturtup hem de israfın önüne geçiyoruz. Erzincan Belediyesi namına çalışmalarımıza devam edeceğiz.” – ERZİNCAN

Share: