Elazığlılar Dipsiz Göl’ün turizme kazandırılmasını istiyor

Elazığ’da kent merkezindeki ayrımsız evin bahçesinde saha kayran ve el beyninde “Dipsiz Göl” kendisine adlandırılan tabiatıyla gölün turizme kazandırılması isteniyor.

Merkez Aksaray Mahallesin’dahi özgür ayrımsız habbe bahçesinde mevcut ve yaklaşık 100 metrekare yüzey alanına cemaat göl, tabandan kaynayarak çıkan yer altı sularıyla besleniyor.

Yaz aylarında suyunun antipatik, şita aylarında ise sıcak olmasıyla de dikkati calip göl, içerisine bırakılan sazan, turna, ala ve akvaryum balıklarıyla da rabıt uyandırıyor.

Mahalle sakinlerinden Ferit Demirci, çocukluğundan bu yana gölün olduğunu, oradan taşan suyla insanların bahçelerini suladığını belirtti.

Yeraltı sularıyla sönümsüz gölün suyunun çok münhal, bozulmamış olduğunu rapor eden Demirci, “Gölün suyu hangi azalır ne dahi çoğalır, kışın suyu yunak, gökçe yazın ise soğuktur. Burayı nikbet edenler çok. Göle güzellik katması üzere balıkları biz bıraktık.” dedi.

Demirci, çok bozuk yıllarda çevresi sazlık ve bataklık olan gölün, ait bir çekicilik tarafından duvarlarının taşlarla örüldüğünü ve gölden taşan suların eğlenceli akması amacıyla sınır yapılarak rehabilite edildiğini aktardı.

Gölün umum beyninde anlatılan benzeri efsaneyle birlikte ilgi çektiğini dile getiren Demirci, şöyle devam etti:

“Efsaneye bakarak, bire bir gelinle eloğlu faytonla buradan geçe faytonu çekici efsanevi ürkmüş, elkızı ve damat göle düşüp metfun. Bilahare elkızı ve damadın Sivrice Gölünde izleri intişar. Akarsu üstelik 300 metre derinlikten çıkıyormuş. Onun için ismini Dipsiz Göl koymuşlar.”

Mahalle sakinlerinden Mürtefi Safter ise Dipsiz Göl’ün güzelliğiyle mahalleye hasep kattığını, insanların etrafında oturup dinlendiğini ve güzel mesafelik geçirdiklerini dile getirdi.

Safter, “Biz bu gölün turizme kazandırılmasını istiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.Share: