Bakan Meram Çekicilik, toplumsal hane projesinin basın tanıtımında konuştu: (1)

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Hava, kentsel dönüşümle şehirlerin altyapısının güçlendirildiğini belirterek, “Bugüne büyüklüğünde 3 milyon habbe dönüşümünü sağladık ve yıpranmamış yuvalarına mülaki 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik.” dedi.

Bakan Alım, Beşiktaş’ta düzenlenen “Cumhuriyet Altını Tarihinin En Şişman Toplumsal Basamak Hamlesi Matbuat Buluşması” programında, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı toplumsal basamak hamlesinin detaylarını paylaştı.

Son 20 yılda, Türkiye’yi temas alanda tarihi hizmetlerle tanıştırdıklarını belirten Çalım, 81 ilde bütün ilçeleri dev eserlerle projelerle donattıklarını dile getirdi.

Yaklaşık 4 yıl önceki, evcil seçim öncesinde Reisicumhur Erdoğan’ın kentçilik manifestosunu ilan ettiğini hatırlatan Kurum, Türkiye’bile yüzdelik 90’ı sosyal basamak görünmek amacıyla bugüne büyüklüğünde TOKİ Başkanlığı yoluyla 1 milyon 170 bin göz düz yazı ettiklerini kaydetti.

Çekicilik, var güçleriyle çalıştıklarını, şehirlerin altyapısını ve üstyapısını pekitmek, tarihi mekanları harlatmak namına iri projelerin gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu manada tarihe vefa, geçmişe istinkâf etmek anlayışıyla Konya’dahi yıpranmamış Mevlana Meydanı’nı, yine Edirne’üstelik Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camii ve çevresinde düzenlemeler yapıyoruz. Bursa’de Ulu Cami etrafında esasen belediyelerimizle alay malay yapmış olduğumuz bire bir proje kapsamında Celil Cami etrafını, Bitlis’imizi, köprülerimizi, medreselerimizi, meydanlarımızı yeniden ayağa kaldırıyoruz. Toplamda 45 ilimizde, 80 tarihi meydanımızı bulunduğu bölgeyi cazibe merkezi haline getirmeye ve milletimize aslına makul ayrımsız şekilde kazandırmaya çaba gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir taraftan 70 milyon metrekare büyüklüğüne vasıl budun bahçesi projeleri yürüttüklerini nâkil Çekicilik, 455 ulus bahçesini birlikte Edirne’den Hakkari’ye kadar vatandaşlara kazandırdıklarını dile getirdi.

Amaç Hava, “Kentsel dönüşümle şehirlerimizin altyapısını güçlendiriyoruz ve bugüne büyüklüğünde 3 milyon lüp dönüşümünü sağladık ve bakir yuvalarına kavuşan 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik. Kendilerinin fert ve para güvenliğini inanma altına almış olduk.” diye konuştu.

Yaşanan afetlerin arkası sıra Elazığ’üstelik Malatya’da ve İzmir’dahi tarihinin bildirme şişman dönüşüm projelerini başlattıklarını, Antalya’üstelik, Muğla’da ve Maşrık Karadeniz’in tamamında kıran alanlarında dev bire bir yenilenmeye imza attıklarını belirten Çekicilik, Türkiye’nin, ihtiyacı olan gelişigüzel ürünü, seçkin hizmeti, genişlik acul ve birinci sınıf şekilde reprodüksiyon kabiliyetine, kapasitesine, kararlılığına topluluk olduğunu söyledi.

“Toplumsal konutu, önceliklerimiz ortada gördük”

Hava, Türkiye’nin vizyonu ve hedefleri doğrultusunda ulus üzere arzuladıkları gelişigüzel hizmeti etme, seçme eseri ortaya koyma imkanını ve cesaretini gösteren bire bir talih olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bu büyüklük ve ulus amacıyla layenkati koşmamızın sunu büyük sebebi bile seçkin ülkeye nasip olmayan bu şişman potansiyelimiz. Bu tatlılıkla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır bütün sosyal devletin asıl görevi olan tahaffuz hakkını, sosyal konutu, önceliklerimiz beyninde gördük. 2019 yılında zat yerel, yenilikçi, milli, sürdürülebilir kaynaklarımızla önce 50 bin, peşi sıra üstelik 100 bin toplumsal göz dedik ve bu projelere 2 milyonu fazla vatandaşımız müracaat ederek balaban ayrımsız haz gösterdi. Biten konutlarımız vatandaşlarımız tarafından balaban bire bir beğeniyle eşit buldu. Yöresel mimariye, bölgenin değerlerine akla yatkın şekilde inşaatlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Bittabi milletimizin taleplerini siyasetin merkezine almış liderimiz, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla birlikte bu başvurunun karşılanabilmesi üzere yıpranmamış yuva yapma hayaliyle vatandaşlarımız evlerine kavuşabilme hayaliyle bu başvurularını gerçekleştiriyorlar.”

Ev hamlesiyle dünden itibaren telefonlarının susmadığını kaydeden Gurur, vatandaşlardan iri tıpkısı haz gördüklerini söyledi.

(Sürecek)

Share: