Elazığ’da üretilen 19 milyon yavru sazanla Doğu’daki akarsu kaynakları balığa doyacak

Elazığ’ın Keban ilçesinde heybet marifetiyle üretilen kısaca 19 milyon bala sazan, Doğu ve Güneydoğu Rum bölgelerindeki akarsu kaynaklarıyla buluşturuluyor.

Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Keban Akarsu Ürünleri Istihsal Tesisi bünyesindeki çocuk balık üretim istasyonlarında bu sene sağımı yapılan 40 milyon civarındaki sazan yumurtasından yaklaşık 19 milyon yavru yetiştirildi.

Ekonomik değere topluluk bala sazanlar, Maşrık ve Güneydoğu Rum bölgelerinde çöz sulardaki balık popülasyonunun artırılması, ticari ve toy balık avcılığının sürdürülebilirliğinin sağlanması için ihtiyaç duyulan baraj, gölet ve ırmaklara bırakılıyor.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Yüce Tığ, AA muhabirine, Türkiye’de su ürünleri yetiştiriciliğinde önde mevrut iller ortada düz düz Elazığ’birlikte güzeşte sene 25 bin titrem alabalık yetiştirildiğini, 350 ton civarında dahi balık avlandığını söyledi.

Yavru balık üretimi arttı

Elazığ’ın tıpkısı zamanda Doğu ve Güneydoğu Rum bölgelerindeki akarsu kaynaklarının balıklandırılması üzerine da yetişkin aynı üretim merkezi olduğunu rapor fail Kılıç, şunları kaydetti:

“2021 yılında hep 19 el müdürlüğünün fariza alanı içerisinde bulunan su kaynaklarında balıklandırma faaliyetleri gerçekleştirilmiş ve totalde 13,5 milyon çocuk balık tabii kaynaklarımıza bırakılmıştır. Bu sene ise abuhava şartları ve yalaz değişimleriyle beraber üretimde ve yumurta olgunlaşmasında az buçuk ağırlık yaşayabileceğimizi gözlemlemiş olmamıza rağmen 40 milyon civarında er bezi sağımı gerçekleştirilmiş ve bunlardan tahminî 19 milyon civarında çocuk sazan üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu sazan yavruları ilkin ilimizdeki Keban, Tatar, Beyhan Baraj gölleri atılmak üzere değişik illerde mevcut baraj, gölet, nehir üzere su kaynaklarının balıklandırılması faaliyetlerinde kullanılmak üzere gönderilecek.”

“Tesisimiz bölgede balıkçılık konusunda anne sponsoru olacak”

Kılıç, Gün Doğusu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki bağırsak sulara yapacakları rekor düzeydeki balık takviyesiyle geçimlerini balıkçılıkla sağlayan vatandaşlara sosyoekonomik açıdan da yardım sunacaklarını anlatım etti.

Yavru sazanların 1,5 maaş süreçte iki bölgedeki iç sularla buluşturulacağını dile getiren Kılıç, şöyle bitmeme etti:

“Balıkçılık faaliyetlerinin henüz canlı ve sürdürülebilir aynı şekilde bitmeme ettirilebilmesi için ilimizde kâin Keban üretim tesisinde değişik balık türlerinin üretilerek doğaya yahut yetiştiricilik eden pres sahiplerine olmak aracılığıyla balıkçılığın geliştirilmesi hedeflenmektedir. Anne stratejimiz kaynaklarımızın dulda ve kullanma dengesi gözetilerek işletilmesi, minimal katkıyla maksimum düzeyde işaret elde edebilmek. Bu anlamda el müdürlüğümüz yanında Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Veteriner Arama Araştırı Enstitüsü ve Bakanlığımızın ilişkin birimleriyle eş çalışmalar yürütmeyi rastgele antlaşma önemsiyor ve bu konuda lüzumlu çalışmalar yapıyoruz. Keban’daki istihsal tesisimiz bu anlamda bölgedeki akarsu kaynaklarının balıkçılık üstüne esas sponsoru olacak inşallah.”

“Balıkçılığımızı ati kuşaklara yansıtmak zorundayız”

Kılıç, tesisin yakın zamanda henüz çağdaş, kaslı ve degaje imkanlara ehil olacağını ifade ederek, böylelikle illerdeki su kaynaklarının bile balığa doyacağını belirtti.

Kurum kendisine su ürünlerinin korunması, geliştirilmesi ve akarsu kaynaklarındaki balık türlerinin devamlılığının sağlanmasında mefret aynı görevi adına getirdiklerini anlatan Tığ, ticari ve saftirik balıkçılık fail vatandaşların da akarsu ürünlerinin korunması amacıyla av yasaklarına uyması gerektiğine bel etti.

Tığ, sözlerini, “Adi balıkları avlamayalım, satmayalım, sattırmayalım ve av yasağı dönemlerinde avcılık yapmayalım. Balıkçılığımızı ve balığımızı arkalamak, ati kuşaklara duyurmak zorundayız. Bu anlamda kurum olarak yüklenmiş olduğumuz misyonun farkındayız ve bu bilinçle üretimimizi yükseltmek için çalışmalarımıza bitmeme edeceğiz.” diyerek tamamladı.

Share: