Topladığı atılan taşları konferans eserine dönüştürüyor

Elazığ’üstelik ruhlu Yüksek Yağmur Zeren, ‘Titanic’ filminde ‘Jack Dawson’ karakterine avlu veren Leonardo DiCaprio’nun fotoğraf çizmesinden sabah yeli alarak başladığı mozaik sanatında fabrikalardan topladığı atık taşları birer laf eserine dönüştürerek Avrupa ülkelerine gönderiyor.

Elazığ’bile zinde tıpkısı yavru babası Ulvi Yağmur Zeren, 15 sene ilk başladığı karakalem ve yağlı boya çalışmalarından mozaik sanatına geçti. Evinin tıpkı odasını atölyeye çevirmekle işe başlayan Zeren, fabrikaların atılan taşlarını toplayıp evinde mevcut atölyesine getirerek burada taşları basit parçalara ayırıp mozaik sanatı yapmaya başladı. Atılan malzemeleri adeta bir hanek eserine dönüştüren Zeren, 10 ile 15 dönüş beyninde yaptığı tabloları başta Avrupa ve Koy ülkeleri oluşmak üzere Türkiye’nin bilcümle illerine göndermeye başladı. Isteyerek yaptığı mozaik sanatını ilerde abartmak istediğini tamlayan Şanlı Baran Zeren, Elazığ’ın elzem mozaik sanatçısı koyulmak istediğini aktardı.

15 sene karakalem ve yağlı boya çalışmaları yaptığını belirten Şanlı Yağmur, “Kuzenimin vesilesiyle Titanic filmini izledim ve mozaik sanatına yöneldim. Taşları fabrikaların atılmış malzemelerinden getirip burada kırdıktan sonra sanatımı yapıyorum. Genelde atık taşlardan resimler yapmaya çalışıyorum. Kendi evimin odasını atölyeye çevirdim. Bağımlı bunda eşimin desteği ve yardımı bile haddinden fazla oldu. Tahminî 10 ile 15 zaman beyninde tabloları yapmaya çalışıyorum ama tablonun büyüklüğünde bunda haddinden fazla canlı oluyor. Dış ülkelere de gönderdiğimiz tablolar oldu. Genelde Avrupa ve Haliç ülkelerine gönderiyorum. İleride hedefim bu işimi henüz fazla büyültmek. Bunun için dahi çabalama sarf ediyorum” dedi. – ELAZIĞShare: