Elazığ’da “Gıdanı Koru Mutfak Atölyesi” etkinliği düzenlendi

Elazığ’birlikte Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile Mürekkep Uluslar Azık ve Tarım Örgütü (FAO) aksiyon birliğiyle düzenlenen “Gıdanı Koru, Sofrana Ehil Çık” kampanyası kapsamında “Gıdanı Koru Aş Damı Atölyesi” etkinliği yapıldı.

Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünün sülale sahipliğinde kentteki tıpkı otelde gerçekleştirilen etkinlikte katılımcılar reis Türev Uludağ eşliğinde israfa cebin farkındalık inşa etmek amacıyla atılmış sebze kabuklarının suyuyla risotto hazırladı.

Etkinlikte konuşan ?Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Aut ilişkiler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Yanardağ Güngören, dünyada üretilen gıdanın üçte birinin ya kaybedildiğini evet birlikte savurganlık edildiğini söyledi.

Azık üretimindeki kayıpla enerji, himmet, toprak ve suyun birlikte israf edildiğine dikkati çeken Güngören, şunları kaydetti:

“Milyonlarca dolar yatırım yapıyoruz, onlarca sene süren akademik çalışmalar sürdürüyoruz. Ihtimal tıpkı buğday çeşidinin üretiminde yüzde 5 oranında benzeri artış sağlıyoruz ama bu besin tutumsuzluk ve kayıplarıyla mücadelede insanlarımıza çok gösterişsiz bir tutum değişikliği kazandırabilirsek bunun çokça elan koskocaman bire bir miktarını zayi ya de savurganlık olmaktan kurtarabilmek elimizde. Kestirmece iki yıl süren tedarik çalışmasından bilahare 2020 yılının mayıs ayında pandemiye karşın bidayet verdik. Pandeminin bize verdiği imkanlar kadar lüzumlu ülkemizde gerekse toprak ülkelerinde besin kaybolma ve israfıyla mücadeleyi fariza adına üstlendik ve halkımızın de desteğiyle bu konuda farkındalık oluşturacağız.”

“Akıllıcasına tıpkısı şekilde tüketilmesi halinde herkese yetecek büyüklüğünde azık var”

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Yüksek Tığ, seçkin güzeşte sene bir anda artan dünya nüfusunun 2050 yılında 9,7 milyara çıkacağının öngörüldüğünü, bunun üstelik gıdaya olan ihtiyacı daha üstelik artıracağını belirtti.

Bakanlık tarafından tarımsal üretimin artırılmasına yönelik balaban çalışmalar yürütüldüğünü ifade fail Kılıç, şunları söyledi:

“Makul benzeri şekilde tüketilmesi halinde herkese yetecek büyüklüğünde gıda var. Bunun için tutumsuzluk etmemek lazım. Ekincilik ve Orman Bakanlığı namına tarımsal üretimde serencam 5 yılda küçükbaş hayvancılıkta 44 milyon 300 binden 57,5 milyona, kocabaş hayvancılıkta 16 milyondan 18 milyona, kırmızı et üretiminde 1,1 milyon tondan 1,4 milyon tona, benzin üretiminde 20,7 milyon tondan 23,1 milyon tona, tavuk hitit üretiminde 2,1 milyon tondan 2,2 milyon tona, su ürünleri üretiminde 271 bin tondan 477 bin tona kadar üretimimizi artırdık.”

Programda, DÜRÜST Parti Elazığ Saylav Sermin Balık bile konuşma yaptı.

Etkinliğe, Elazığ Ilbay Yardımcısı Recep Sıra ile kamu kurumlarının temsilcileri katıldı.Share: