Düzce karpuzu Adana’ya rakip oldu

Düzce karpuzu Adana’ya rakip oldu

DÜZCE – Düzce’nin eli nimetli topraklarında kestirmece 90 günde yetişen yerli lamba karpuzu, lezzetiyle Diyarbakır ve Adana’ya rakip oldu. Tezgahları süsleyici Düzce karpuzu, kilogram akarsu 4 liradan alıcı buluyor.

Karpuzun binbir zahmetle yetiştirildiğini belirten yetiştirici Orhan Sıra, “Düzce karpuzu, mayıs ayının önceki haftasında çekirdekten yetişmeye başlar. Büyüdükçe otlarını ayırırız. Kökleri büyümeye başladıkça üstelik kazma ve gübreleme işleri başlar. Fındık gibi olduğunda baştan kazma işlemi yaparız, sonradan bile aralarından zarif otlarını temizleriz. Bütün bu aşamalardan geçtikten sonraları ise zat haline bırakırız. Ağustos ayının önce haftasında toplamaya başlıyoruz. Düzce karpuzu 90 günde yetişiyor” dedi.

“Çağ karpuz büyümüyor”

Yağışlı havalarda karpuzun büyümediğini tamlayan Zaman, “Kuvvetli yağışlar birlikte karpuz dökülmeye başlar. Bu durumda dahi ürünün verimi azalır. Bizim bu bölgede yeterince sulama imkanımız olmadığından yağmurlar ehliyetli oluyor. Fazla akarsu olduğu antlaşma mal çıkıyor, o antlaşma de otun içinde artan karpuz büyüyemiyor. Lamba Karpuzu ottan kurtarılınca verimini alır ve büyür. Karpuz güneş ışığını alacak amma kamer ışığında büyüyecek. Tarih lamba karpuzu büyümüyor. Kökleri bile sıra 5 santim ise devrisi dolaşma 7 santimetreye ulaşıyor. Yani gece büyüyor. Kökleri da karpuz üstelik gece saatlerinde henüz fazla büyüyor” diyerek konuştu.

” Düzce karpuzu bereketli iz ve tatlı evet”

Hormon kullanmadıklarını vurgulayan müstahsil Sıra, “Karpuzu yetiştirirken çabucak alışılagelen gübre kullanıyoruz, onu birlikte aşkın atmıyoruz. İlaç ve hormon kullanmıyoruz. Sadece haşerat yapraklarını yemesinler diyerek haşere ilacı atarız. Onun dışında çare kullanmayız. yalnız başına yetişir. Düzce karpuzunun rengi pembe tamam, eli nimetli sulu ve şekerli tamam. İçinde tel lif ayrılan damarlar yoktur. Eli Nimetli etki tamam. Adana karpuzu al tamam, sert evet. Düzce karpuzu mübarek iz ve lezzetli evet. İçinde ise tel tel ayrılan damarları olamaz” şeklinde konuştu.Share: