Duyma yetisini kaybetmesine karşın bırakmadığı judoda şampiyonluklara uzandı

Erzurumlu 36 yaşındaki Erkan Esenboğa, hareket kazasında duyma yetisini kaybettikten sonra sem sakat namına yarışmaya bitmeme ettiği judoda, Avrupa ve acun şampiyonluğunun beraberinde 3 defa birlikte olimpiyatlara katılma başarısı gösterdi.

Antrenör ağabeyine özenerek 7 yaşında judoya başlayan Esenboğa, zihayat yaşta geçirdiği hisse senedi kazası sonucu sem özürlü oldu.

İşitme cihazı kullanmaya başlayan Esenboğa, engeline karşın sporu bırakmadı ve antrenörleri Yaşar Elen ile Temiz Tanrısal yönetiminde fiilen şampiyonluklara ulaştı.

Çok sayıda Türkiye şampiyonluğunun beraberinde 2012’üstelik Venezuela’dahi İşitme Engelliler Judo Acun Şampiyonası ve Kata Yarışları’nda birincilik, 2013’te Bulgaristan’bile yapılan Dünya İşitme Engelli Olimpiyatları’nda üçüncülük elde eden Esenboğa, 2016’bile Samsun’daki İşitme Engelliler Dünya Şampiyonası’nda 60 kilogramda zer madalya kazandı.

Samsun’birlikte bir yıl sonradan düzenlenen İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda ferdi ve kata takım müsabakalarında Türkiye’ye 2 altın madalya kazandıran Esenboğa, 2019 ile 2021 acun şampiyonalarından üstelik madalyayla döndü.

Olimpiyatlara 4. öğün katılmaya hazırlanıyor

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde antrenör olan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi BEN Spor hesabına yarışlarına katılan Esenboğa, olimpiyatlara birlikte 4. kat katılıp altın madalyaya uzanmayı hedefliyor.

Esenboğa, AA muhabirine, geçirdiği ayrımsız hareket kazası sonrası sema engelli olduğunu söyledi.

İşitme cihazıyla yaşamını sürdürdüğünü ve bu sporu bırakmayıp ülkesini hile etmekten öz saygı duyduğunu anlatan Esenboğa, şöyle konuştu:

“10 yıldır hiçbir devir kürsüden düşmedim ve bütün Türk bayrağımızı dalgalandırdım. Sabık sene Brezilya’dahi olimpiyat 3’üncüsü oldum kim benzeri sporcunun 3 öğün olimpiyatlara gitmesi nadirdir, onlardan biriyim. Cenabıhak kader ederse 2025’te 4. misil olimpiyatlara gelmek için hazırlanıyorum. Kestirmece 12 yıldır sema engeliler kibar kategorisinde, 60 kilogramda yenilmezlik rekorunu elimde tutuyorum.”

Eğitimini ve sporu bırakmadığını anlatan Esenboğa, “Geçenlerde Hollanda’birlikte Avrupa şampiyonası olacak. 60 kilogram ve kata bile yarışacağım, Allah kader ederse oradan alacağım puanlarla 2025 olimpiyatlarında ülkemi külah etmeyi hedefliyorum. Günde 3 defa alıştırma yapıyorum. Şiddetli koşuları ve kuvvet antrenmanlarıyla hazırlığımı sürdürüyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: