Bafra ve Çarşamba ovalarında yetişen kapya biber tarlada alıcı buluyor

Samsun’bile Bafra ve Çarşamba ovalarında yetiştirilen kapya biber, pazara inmeden tarlada almaç buluyor.

Türkiye’nin yer bol ovalarından Bafra Ovası’nda üreticiler, kapya biber hasadına başladı.

Salça, türap biber yapımında makbul, közlenerek tüketilen kapya biber, lezzeti ve şişko yapısıyla irade görüyor.

Bafra Yeşilyazı Mahallesi’nde kapya biber üretimi fail Gıyap Kederli, günde 80 ile 100 ton ortada kapya hasadı yaparak Türkiye’nin dört bir yanına gönderdiklerini söyledi.

Ürünün tarladayken kamera bulduğunu tabir eden Üzüntülü, “Hem üretimini yapıyoruz hem bile köylülerimizden alıp satışını yapıyoruz. Bu şartlarda köylümüz para kazanıyor.” dedi.

Kapya biberin ihracatının bile yapılmasını istediklerini belirten Yanık, şunları kaydetti:

“Samsun’da cemi donanımlı analiz laboratuvarı olmadığı amacıyla ihracatçılar çekiniyor. Kapya biberimiz çokça nitelikli ve aroması matlup nitelikte. İhracat yapıyoruz amma ürünümüz Mersin’e gidiyor, oradan ürünün et kafalı yetişme riski var. Samsun’üstelik bu laboratuvar olsa ihracatı mahdut yapabiliriz. Hem ülkemiz hem dahi biz kazanabiliriz.”

Açık Deniz Albayrak bile 600 dekar alanda kapya biber yetiştirdiğini, hasadı yapılan ürünü Elazığ, Kütahya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Malatya kabilinden illere gönderdiklerini aktardı.

“Bu sene verim haddinden fazla iyicene, bunun yanında fiyatı de haddinden fazla pir”

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Akva, Bafra ve Çarşamba ovalarında mehabetli miktarda göveri ve kâr üretimi yapıldığını anlattı.

Bu iki ovada 150 bin dekar alanda 878 bin ton göveri üretildiğini tabir fail Sağlam, kapya biber üretiminin yoğunluklu olarak Bafra Ovası’nda yapıldığını belirtti.

Samsun’bile, 2021 yılında 32 bin 250 dekar alanda 113 bin titrem kapya biber üretimi yapıldığına meni eden Sağlam, “Bu sene hasat başladı, tahminlerimiz kestirmece 33 bin dekar alanda 129 bin tona andıran rekolte bekliyoruz. Bafra Ovası’ndaki kapya biberin hitit çokça balıketi. İsotu ile anılmış Şanlıurfa, Kahramanmaraş ile Çukurova’ya tığ buradan kapya biber gönderiyoruz.” diyerek konuştu.

Akva, Bafra’da kapya biberin közlenmesi ile ilgili tıpkı üretimlik açıldığını belirterek şunları kaydetti:

“İnşallah imdi dondurulmuş besin adına tüketilmesini birlikte hatırlamak istiyoruz. Hemen kapya biber değil birlik sebzelerin alelhusus Avrupa Birliği’nde geçmiş olan nüfusun beslenmesinde dondurulmuş göveri yemeği ile ilişkin Bafra’dahi ayrımsız çalışmamız var. İnşallah onu birlikte andıran zamanda hayata geçireceğiz. O üstelik yapılmaya başlandığında Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna gibi ülkelere göveri ihracatımız bitmeme edecektir. Bu yıl verim haddinden fazla evire çevire, bunun yanında fiyatı de çokça domuzuna. İnşallah hakeza bitmeme ederse önümüzdeki sene hem ilk teşrin alanlarını arttırmaya hem birlikte kullanma alanlarını arttırmaya devam edeceğiz.”Share: