Diyarbakır’da depremden etkilenenler “geçici barınma alanları” ve çadırlarda konaklıyor

Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Diyarbakır’bile bazı vatandaşlar, “arızi tahaffuz alanları” ve çadırlarda kalmaya başladı.

Diyarbakır’birlikte yıkılan binalarda gerileme altında kalanların kurtarılması için AFAD, UMKE, 112 Müstacel Afiyet, polis güçleri, açıkgöz ve itfaiye ekiplerinin yürüttüğü çalışmalar bitmeme ediyor.

Kentte Valilik ve Büyükşehir Belediyesince da vatandaşların emin aynı ortamda konaklaması için hat Bağlar, Kayapınar ve Yenişehir ilçelerindeki 10 okulun bağlı spor salonunda “geçici tahaffuz alanları” oluşturuldu.

Ayrıca kentteki Selahattin Eyyubi Şehir Meydanı’na çadırlar kuruldu.

Kayapınar’daki Aziz Şahin Eronat Mesleki ve Beceri Anadolu Lisesi Spor Salonunda oluşturulan tahaffuz alanında konaklayan vatandaşlardan 66 yaşındaki Ramazan Turgut, AA muhabirine, depremde büyük istinkâf etmek yaşadıklarını belirterek, “Bir Anda torunlarımızla kötü indik. Kerem bizi buraya aldı. Burada bekliyoruz. Ayrımsız zelzele elan görmüştüm amma bu çokça şiddetliydi.” dedi.

Hamdusena Baran de eşkâl Bağlar ilçesinde yaşadığını belirterek, “Depremden sonradan çocuklarımla buraya geldik. Hayatımda böyle tıpkısı deprem görmedim. Haddinden Fazla üzücü tıpkısı depremdi, çok korktuk.” ifadelerini kullandı.

Dilber İldeniz bile sarsıntıyı kısık hissettiklerini dile getirerek, “Çocuklarımızı alıp alelacele bayağı indik. Çok korktum. Sabahtan bu yana buradayız. Burası bizim üzere henüz uygun.” diyerek konuştu.

Mahmut Küçükbayrak ise sarsıntıyı hissedince ailece evden dışarı çıktıklarını belirterek, bu alanda beklemeye bitmeme ettiklerini söyledi.

Share: