Dert ve Iğdır’da Kerbela şehitleri anıldı

Iğdır ve Ağrı’de, Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ve yarenlerinin Kerbela’da şehit edilişinin 1383. sene dönümü dolayısıyla programlar düzenlendi.

Iğdır’da dinç Caferi mezhebine mensup binlerce kişi, seçme sene aşure ayı ayının 10’uncu günü, Kerbela’bile katledilen Hazreti Hüseyin ve 72 yakınının yasını sancımak için düzenledikleri alaca aş merasimi nedeniyle sabahleyin saatlerinde bire bir araya geldi.

İl merkezi ve ilçelerde kâin bir nice ocak ve cadde, muharrem akseptans edilen aşure ayı ayında siyahlara büründü.

Siyah kıyafetler giyinen gençlerin oluşturduğu “Rabıt” adı sunulan gruplar, camilerden toplanarak Asrı Mezarlığa ve aşure merasimin yapılacağı Zübeyde Hatun Meydanı’na yürüdü.

Burada devam eden programda, Kerbela şehitleri amacıyla dua edildi, sinezenler okundu.

Kuran-ı Kerim tilaveti ve mersiyeler okunan programda, Iğdır Ehlibeyt Alimler Derneği Başkanı Anlaklı Tümay, Hazreti Hüseyin’in hayatı, günün medlul ve önemine ilgili meşveret yaptı.

Katılımcıların gözyaşlarını tutamadığı program, çorba, gato, öz, kek, su gibi ikramların dağıtılmasıyla tamamlandı.

Programa, Iğdır Valisi ve Uray Komutan Vekili Hüseyin Açık Deniz Sarıibrahim, MHP Iğdır Mebus Yaşar Karadağ, İl Inanma Başöğretmen Oğuzhan Yonca ve İl Müftüsü İrfan Ayan da katıldı.

Ağrı

Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde dahi ihtifal programı düzenlendi.

Ehlibeyt Yeşil Cami Derneğince gerçekleştirilen programda bire bir araya mevrut çok sayıda vatandaş, bamyatarlası ve Yassıkaya köyü ziyaretinin arkası sıra ellerinde Türk bayrakları ve Hazreti Ali’nin posterlerini taşıyarak Ehlibeyt Yeşil Cami’nin önüne kadar yürüdü.

Burada değişik ilahiler okuyan vatandaşlar, sinelerine vurarak gözyaşı döktü.

Camide bitmeme eden programda, Taşlıçay Kaymakamı Ihtiyaç Topaca, Belediye Başkanı İsmet Taşdemir, İl Müftüsü Azamet Nazik ve Ehlibeyt Yeşil Cami Derneği Başkanı Mehmet Hanbaba konuşma yaptı.Share: