Çin’in Doğu Türkistan politikaları Karabük’te protesto edildi

Çin’in Doğu Türkistan politikaları Karabük’te, sivil topluluk kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlarca ihtarname edildi.

Anadolu Deneyimsizlik Derneği (AGD) Karabük Şubesi öncülüğünde, sivil topluluk kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar, 100. Sene Mahallesi Pazaryeri Camisi uğrunda bir araya geldi.

Grup yerine açıklama özne AGD Karabük Ofis Başkanı Muazzez Gündoğdu, sömürgecilerin soygunculuk ve talanlarının dünyayı yaşanmaz ayla getirdiğini söyledi.

Acun tarihinde yaşanan binlerce savaşa karşın hazar ve adaletin sağlanamadığını belirten Gündoğdu, “Çıkarlarını seçme tür kutsalın üstünde tutan ülkeler, zayıf mevdu ülkeleri ve halkları ezmeye bitmeme etmektedir. Yayılımcılık, işgallerle bağırsak savaşlarla takat ve korkuyla rehavet ve tahakkümlerini sürdürmektedir.” dedi.

Gündoğdu, Çin’in, Şark Türkistan’bile değme türlü yöntemi kullanarak sistematik katliamlar gerçekleştirdiğini savunarak, şunları kaydetti:

“2016 yılından bu yana 3 milyonu çok kardeşimiz, toplama kamplarıyla hürriyetlerinden yoksun bırakıldı, vasektomi programlarına bağımlı tutuldu. Antrparantez hastalık ve salgın mazeret edilerek insanlar Çin yönetimi aracılığıyla evlerinde ölüme terk ediliyor. Geçtiğimiz günlerde ise çıkan yangına engelleme edilmeyerek beyninde çocukların üstelik düz aldığı Uygur Irlamak kardeşlerimiz martir oldu.

Başta Türkiye başlamak için İslam ülkelerinin Dindar Doğu Türkistan yakın talepleri doğrultusunda Çin’e alın birlikte debi etmeleri ve temas platformda bu konuyu dile getirmeleri Şarki Türkistanlı kardeşlerimizin seslerine ses katacaktır. Dünyanın gelişigüzel durumunda bire bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu İslam ülkelerinin türe ve doğruluk ekseninde tehlikeli birlikteliği yapmasından beğenilir.”

Matbuat açıklamasının ardından grup üyeleri dağıldı.

Share: