Denizli domestik: Çameli teknik geziyle herhangi bir yönü esasen tanıtıldı

Çameli beceri geziyle her yönü esasen tanıtıldı

DENİZLİ – Denizli Çameli Kaymakamlığı önderliğinde, Çameli Belediyesi marifetiyle planlı ve 3 devir süresince devam fail ‘Çameli Sempozyumu’ Ustalık ve Doğa Gezisiyle sona erdi.

Denizli’birlikte Çameli Kaymakamlığı önderliğinde Çameli Belediyesi vasıtasıyla ilçenin coğrafi, kültürel, turizm, sosyoekonomik yapısı ve kalkınma modelleri başlıkları altında planlı ve 3 devir boyunca bitmeme eden ‘Çameli Sempozyumu’ Beceri ve Doğa Gezisiyle sona erdi. Çameli Kaymakamı Kübra Eroğlu, Çameli Belediye Reisi Cengiz Arslan, sempozyumda demeç sunan bilim insanlarına ve gazetecilere ilçeyi değme yönüyle gene tanıttı. Çameli İlçesi Maharet ve Doğa gezisi Çameli Taş Konaklarının tanıtılmasıyla başladı. İlçeye sınırlı Kızılyaka Mahallesi’nde bulunan Dr. Özcan Özçelik’in Karadağ Konağındaki müzesini ziyaret eden konuklar. İlçeye bağlı Elmalı Mahallesi’nde mevcut trakking rotalarını birlikte gezdi. İlçeyle ilişik adına uzan zamandır yapmayı planladıkları sempozyumun sonuna geldiklerini, sempozyumda 55 beyanat ve tike yapıldığını anlatan Çameli Şehremini Cengiz Aslan, kaza tarımı ve turizmiyle ilgilendiren sempozyumlar üstelik düzenleyeceklerini söyledi.

İlçenin seçkin yönüyle üç gün süresince bitmeme eden sempozyumda esasen adese altına alındığına dikkat calip Komutan Aslan, “İlk dolaşma Hayri Dev kültür merkezinde sunumlarımızı yaptık. 55 bildiri ve yemek yapıldı. Kâffesi birbirinden değerli. İkinci ve üçüncü ahit diğer sunumları tamamladık. Başarılı katılımı erdemli bire bir sempozyumu gerçekleştirdik. Teknik yolculuk ile Çameli tanıtımındayız. 60 evet yakın akademisyenimiz taş konaklarından başlayacağı, doktor bellek konağından Elmalıdaki rotalarımıza büyüklüğünde seçme yeri gezeceğiz. Çameli’nin gelişigüzel yeri gezmeye değer, tezyifkâr bir kısmını bugün gösterebileceğiz. Sempozyumumuzu bitireceğiz. Ama sempozyumumuz bitmeyecek. Yürütme kurulundaki arkadaşlarımız Çamelili akademisyenler. Onlara şurası söyledim. Çameli’ye herkesin tıpkısı vefa borcu var. Bu sempozyum onun üzere koskocaman. Elimizdeki değerler ahit ati yok olacak. Sempozyumda unutulmaya yüz tutmuş bölümler vardı” dedi.

“Hep dünyadan ulaşabilsin diye bildirileri internete yükleyeceğiz”

Demeç sunan herkese teşekkür fail Başkan Cengiz Aslan, “Tarihle coğrafyayla ilişkin üç sunumda Çameli tarihini baştan yazmış olduk. Osmanlı’üstelik birlikte Çameli nereye bağlıydı. Babun ve Likya ortasında eskimiş. Burdur yöresi reze Fethiye bölgesinin beyninde artmış üçe bölünmüş bir coğrafya, gazi Mustafa Kemal Atatürk imzasıyla Karaman ismiyle nahiye ergin. 1930’lu yıllarda mahalleler köyler dahil ergin. Elimizde akademik çalışmalar var. Kavşak yapısıyla ilişik domestik dilimiz affetmek üzereydi ve hocalarımız biricik bir tane çalışmışlar. Çameli tertip şeytanlık dokumalı. Beyanat sunan herkese teşekkürname ediyorum. Kitabı basmadan sunumlar yaptık. Onlara müddet vereceğiz ilaveler yapılınca kitaplar basılacak. Bütün dünyadan ulaşabilsin diyerek bildirileri internete yükleyeceğiz. Çameli tarihi ve kültürünü oradan öğrenecekler. Yeniden beri istiyorduk. Pandemiden durmak zorunda kaldık” şeklinde konuştu.

“Tarım turizm çalıştayı yapmamız geçişsiz”

Tıpkı yılda 150’ye mümasil endemik asıl ile 600 nebat çeşidi tayin edildiğini tamlayan Komutan Arslan, “55 sunumun hepsini takip ettim. Temas bildiride bilmediğimiz değişik konular ortaya daha çok. Çameli tarihi, bunu netleştirdik. Ne Türk boyundan gelinmiş bütünü netleşti. Endemik bitkilerle ilişik Türkiye dahi endemikler Torosları izlem ediyor. Bizde Torosların başındayız. Benzeri yılda 150’ye andıran endemik soy ile 600 bitki çeşidi tayin edildi. Türkiye ortalaması ve Denizli ortalaması yüzdelik 17 ise bizde yüzde 24’lerde tek faaliyet yapılmamış. Ekincilik turizm çalıştayı yapmamız lazım. Çameli da turizmde tarımda neler yapmalıyız bunu ortaya çıkartacağız. Bu işin elden gün boyutu yok soylu erki boyutu üstelik var. Çameli ye kazançlı hangi katabiliriz. Bunu çok önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: