Denizde kaybolan kolyesini nail olmak üzere iş makinesi kiraladı

Rize’üstelik Gündüz Feneri seyyah, denizde kaybettiği kolyesini temin etmek amacıyla hareket makinesi kiralayarak kontrol yaptırdı.

Çayeli ilçesine bağlı Limanköy Plajı’ndan ailesi ile denize giren Mualla Muhammed Aldatma Tamni (32), kolyesini suya düşürdü.

Durumu ayırt eden seyyah, plaj işletmecisi, tıpkı zamanda sınai dalgıçlık özne Utku Koçal’dan kolyesini hatırlamak için müzaheret istedi.

Koçal ve beraberindeki cankurtaranlar, benzeri müddet plonjon yaparak kolyeyi aradı ancak akıbet alamadı.

Kolye bulunamayınca Mehabetli Muhammed Aldatma Tamni’nin isteğiyle bölgeye algılayıcı getirtildi. Tarama sırasında dedektör çevir sesi verince de bu posta hareket makinesi çağrıldı.

Sinyal alınan bölgeden aksiyon makinesinin kepçesi sayesinde çıkartılan kum ve çakıl, süzgeçten geçirildi.

İki zaman boyunca yapılan aramalarda kolye bulunamayınca iş makinesi bölgeden gönderildi.

Koçal ve işletmedeki cankurtaranlar, Büyük Muhammed Aldatma Tamni’nin talebi üstüne kimi vakit dalış yaparak aramalarını sürdürüyor.

Kolye, 120 bin teklik değerinde

Koçal, AA muhabirine, Suudi Arabistan’dan dinlence amacıyla bölgeye gelen misafirin kolyesini denize düşürdüğünü ve kendisinden arkalama istediğini söyledi.

Koçal, kolyeyi sağlamak amacıyla yaptıkları aramalara ilişkin şunları kaydetti:

“Denizden cihazdan meni gelince kumun çıkarılarak kontrol yapılmasını istedi. Kendisi için değerli olduğunu ve 120 bin teklik olduğunu söyledi. Makine ücretini vermeyi kabul etti. Üstüne 20 bin liralık henüz mülk harcadı. Üç gündür arıyoruz. Araba ile taharri yaptığımız yerlerde benzeri altın hızma ve benzeri yüzük oyunu bulduk. Makine aramasını sonlandırdık. Mesafe aleniyet biz arkadaşlarla aramaya devam ediyoruz. Keşki bulabilsek. Bulunak ve telefonunu aldık. Bulabilirsek arayıp kendisine iade edeceğiz. Sabahleyin iki çıngı daha kayıt bulduk amma dümdüz, cılız kolyeler.”

İbrahim Evren Kader da kepçenin denizden çıkardığı kumu süzgeçten geçirdiklerini fakat kolyeyi bulamadıklarını dile getirerek, aramaya devam ettiklerini söyledi.

Share: