Cumhur Reisi Erdoğan, Sisak’ta Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Merkezi’nin açılışında konuştu: (2)

Türkiye Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, bu sene Türkiye ile Hırvatistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. sene dönümünü kutladıklarını belirterek, “İki talih dostluğunun nişanelerinden biri olan bu eserin açılışının hakeza düşündürücü aynı yıla denk gelmesinden muhit ayrıca memnuniyet duyuyorum.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Balkan turu kapsamında ziyarette bulunduğu Hırvatistan’ın Sisak şehrinde Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Sarayı’nin açılışında konuştu.

Altı yıl önce Hırvatistan ziyareti sırasında İslamiyet’in Hırvatistan Parlamentosu tarafından hukuken ve kurumsal olarak akseptans edilişinin 100. sene dönümü etkinliklerine katıldığını hatırlatan Erdoğan, o günlerde ayrımcılığa, hoşgörüsüzlüğe, İslam ve yabancı düşmanlığına karşı Zagreb’ten parçalanmamış Avrupa’ya ve dünyaya düşündürücü mesajlar verdiklerini dile getirdi.

Bugün bire bir el daha tekrar Hırvatistan’dan, bu posta Sisak’tan ülfet, beraberlik, barışa ve hoşgörüye dayalı kebir mesajlar vermiş olduklarını tamlayan Erdoğan, “Bu elbette rastlantısal değildir. Hırvatistan, Müslümanlara sağlanan hürriyet, çekinmek ve geçim ortamı itibarıyla Avrupa’bile denk gösterilen ülkeler arasındadır. Hırvatistan Devleti’yle Hırvatistan İslam Birliği ortada kuruluş edilen iş birliği bu noktada akıbet aşama önemlidir. Elbet bu özgürlük ve hayat ortamı çabucak Mütedeyyin kardeşlerimiz amacıyla değil, değişik dinler ve kültürler üzere de geçerlidir.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, zaman açılışını yaptıkları Sisak İslam Kültür Sarayı’nin hem Hırvatistan’ın bu emsal konumunun hem birlikte Sisak şehrinin çokça vazıh yapısının sembollerinden biri adına yaşayacağını söyledi.

“Heves dünyamızda Sisak’ı Amasya’dan, Petrinya’yı Bursa’dan, Zagreb’i Ankara’dan ayırmadık”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye olarak, hiçbir zaman bir zaman yıldız birliği yaptıkları, kuma bir tarihi ve coğrafyayı paylaştıkları, beşeri ve kültürel bağlarının olduğu bu bölgedeki kardeşleri ve dostları unutmadıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Gönül dünyamızda Sisak’ı Amasya’dan, Petrinya’yı Bursa’dan, Zagreb’i Ankara’dan, Saray Bosna’yı İstanbul’dan, Mostar’ı Rize’den ayırmadık. Dostlarımızın sevinçleriyle sevindik, acılarını öz acımız kendisine gördük. Bu anlayışla 2020 böylece Sisak Moslavina bölgesinde meydana mevrut depremin peşi sıra umum imkanlarımızla bacanak Hırvatistan hükümetinin ve halkının beraberinde olmaya çalıştık. Bu vesileyle bire bir kat daha eski olsun dileklerimi alıntılamak istiyorum. Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına kafa sağlığı diliyorum. Ayrımsız daha hakeza felaketler yaşanmamasını arzu ediyorum. Hırvat dostlarımız üstelik ülkemizde aynı hırs yaşandığında rastgele ant bizim yanımızda oldular. Güzeşte yıl yaz aylarında Türkiye’üstelik yaşanan orman yangınlarında Hırvatistan bire bir yangın sönüm uçağını ülkemize gönderdi. Tıpkı öğün elan Hırvat makamlarına, bu dayanışmalarından dolayı ülkem ve milletim hesabına teşekkürname ediyorum. Aramızdaki iş birliği ve yardımlaşmanın daha çok da süreceğine eminim.”

Erdoğan, “Bu sene Türkiye ile Hırvatistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıl dönümünü kutluyoruz. İki ülke dostluğunun nişanelerinden biri olan bu eserin açılışının hakeza anlamlı bir yıla denk gelmesinden ufuk antrparantez sevinme duyuyorum.” dedi.

Cami ve Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Sarayı’nin ilkin Sisak kalkışmak üzere Hırvatistan’üstelik yaşayanlara görklü olmasını dileyen Erdoğan, bu pir camide edilecek duaların, yapılacak ibadetlerin Hak katında akseptans olması dileğinde bulundu.

Burada yarın ilk cuma namazı namazının eda edileceğini belirten Erdoğan, “Şimdiden kardeşlerimize kılıklı cumalar diliyorum ve namazlarını Allah kabul etsin diyorum. Kültür Sarayı’nde gerçekleştirilecek buluşmaların, dostluğumuzu, kardeşliğimizi daha da güçlendireceğine inanıyorum.” diye sözlerini sonlandırdı.

Törenden notlar

Açılış töreninde Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Müftü Ermiş Görgülü Hasanoviç, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a Hırvatistan İslam Birliği Müessis Değer Ödülü’nü arz etti.

Erdoğan’ın yanı sıra Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic’in bile müracaat yaptığı törende, Türk heyeti da düz aldı.

Konuşmaların arkası sıra Erdoğan, kurdele keserek açılışını yaptığı Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Merkezi’ni gezdi. Kült İşleri Başkanı Ulu Erbaş’ın okuduğu ezanın peşi sıra Erdoğan ve beraberindekiler salat kıldı.

Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Merkezi hakkında

Bütün alanı 12 bin metrekareden oluşan proje, birbirine yandaki iki yapıdan oluşuyor. İki katlı ve 549 metrekare inşaat alanına topluluk cami, 586 yaşama kapasiteli. Mecmu 4 kattan oluşan Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Merkezi yönetsel binasında ise düzenlilik enformatik merkezi ve ambarlama alanı, resepsiyon, abdesthane, gençlik kulübü, konuşma salonu, kitabevi, 3 sınıf ve dalavere odası, imamlar üzere iki lojman ve konuk odası üzere bölümler düz alıyor.

(Bitti)

Share: