“Çekiçli cinayet davası” sanığı hakim karşısında

Ankara’de kahvehane işletmecisi Hasan Hüseyin Atmaca’un çekiçle öldürülmesine ait davanın görülmesine başlandı.

Ankara 33. Ağırbaşlı Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, vakfedilmiş maznun Yanardağ Okumuş ile azmettirici olduğu iddia edilen maktulün ortağı tutuklanmadan sanık Örsan Ceyhun Aslan ve taraf avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Hasan Keyifli, iddianamedeki suçlamaları hatırlattıktan sonradan savunma yapmaları üzere sanıklara hezel verdi.

Sanık Yanardağ Münevver, öldürülmüş Akkuş ile ortağı Aslan’ın işlettiği kahvehaneye ara sıra günler baziçe ibnelik etmek ve etanol almak üzere gittiğini, söz konusu kişilerle samimiyetinin olmadığını söyledi.

Cinayetten bir bölüm önce Akkuş ile Aslan’ın kahvenin devrine ait tartışmaya başladıklarını, olaya büzüşmek isterken Akkuş’un namına küfrettiğini kanıt fail sanık Okumuş, “Hasan bana zehir alay söyleyince ego de kendisine vurdum, o esnada düştü. Bunun konusunda beni oradan uzaklaştırdılar. Aynı devir sonra Hasan ile bahsetmek üzere akşam ezanı saatlerinde kahvehaneye gittim, konu açıktı, içeride kimesne yoktu. Ast katta Hasan’ı gördüm, bana neden sövme ettiğini sorunca bire bir ifadeleri kullanmaya başladı, ben dahi çekiçle yüzüne vurdum.” ifadelerini kullandı.

Olay simultane üzerinde tabanca ve bıçak da bulunduğunu tamlayan Görgülü, katil kastıyla cereyan etmediğini, ayrıca cinayeti işlemesi üzere eller aracılığıyla azmettirilmediğini sav etti.

Tutuksuz sanık Örsan Ceyhun Arslan de maktul Hasan Hüseyin Akkuş ile kuma olduklarını, olaydan benzeri devir geçmiş iş yerinin devri dolayısıyla tartıştıklarını rapor etti.

Tartışma esnasında maznun Entelektüel’ın, Atmaca’a müdahale ettiğini anlatan Arslan, “Yanardağ, Hüseyin’i itince kahvehanedekilerle gelişigüzel Yanardağ’ı dışarı çıkardık, yaptığının yanlış olduğunu söyledim. Henüz sonradan Yanardağ beni arayarak, Hüseyin’e yönelik küfürler savurdu ve onu öldüreceğini söyledi. Ben de namına kızdım. Tartışmadan bir dönüş sonra kahveye geldim, bir süre sonra garson, zir katta yatan Hüseyin’in kanlar içinde olduğunu söyledi. Polise ve keyif ekiplerine bilgi verdik.” diyerek konuştu.

İddianamede kanıt edildiği gibi ortağı Akkuş’u öldürmesi amacıyla sanığı azmettirmediğini öne süren Aslan, suçsuz olduğunu savunarak beraatını istedi.

Sanık savunmalarının ardından şahit beyanlarını alan mahkeme, Yanardağ Entelektüel’ın mevkufiyet halinin devamına hükmederek, duruşmayı 10 Sülale 2023’e erteledi.

İddianame

İddianameye göre Çankaya ilçesi Köktürk Mahallesi Gezinme Caddesi’ndeki kahvehaneyi kuma işleten Hasan Hüseyin Akkuş ile Örsan Ceyhun Aslan arasında 2 Sülale’ta gelişim yerinin devri üstüne ağız dalaşı yaşandı.

Bu esnada kahvehanede kâin Volkan Münevver da tartışmaya karışma oldu ve Atmaca’a ağırlık attı. Çevresindekilerin araya girmesinin peşi sıra muhit sakinleştirildi.

Olaydan tıpkısı periyot sonradan iş adına mevrut Aslan, kahvehanenin zir katındaki kanepede Atmaca’un donmuş bedenini buldu.

Savcılık, Arslan’ın olaydan birkaç saat ilk Entelektüel ile 188 saniyelik telefon görüşmesi yaptığını belirleme etti.

Bunun üzerine gözaltına alınan Entelektüel, ifadesinde Atmaca’u öldürdüğünü kabul ederek, şunları söyledi:

“Hasan ile kavgadan bir çevrim sonraları saat 21.30 sıralarında kahveye gittim, kimesne yoktu, kapısı kilitlenmiş değildi. Bilahare kahvenin ast katının ışıklarının yandığını ayırt ettim. Burada Atmaca kanepenin üzerinde uyuyordu. Uyandırmaya çalıştım, ‘Kalk’ dedim, o birlikte kafasını kaldırır gibi yaptı, ‘Uyanmıyorum, sen git’ dedi ve gine uyumaya başladı. Peş kata çıktım, sehpanın üstünde ahşap saplı albenili gördüm. Albenili alarak alt kata indim, Hasan uyumaya devam ediyordu. Ona rastgele söylemde bulunmadan çekiçle kafasına 4-5 kez vurdum. İlk vurmuş olduğum çekiç darbesinde rastgele tepki vermedi. Namına duyduğum sinirden çevre gene çekiçle vurdum. Çekimli aldığım yere bıraktım ve kahvenin husus çöz kısmındaki anahtarı aldım, kapıyı haricen kilitleyerek uzaklaştım. Anahtarı dahi hatırlamadığım gereksiz bire bir araziye attım.”

Ağırlaştırılmış müebbet mahpushane talebi

İddianamede, Volkan Ziyalı karşı “nitelikli bilerek kanlı” suçundan “ağırlaştırılmış müebbet” ile “aksiyon yeri dokunulmazlığını ihlal” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar mapus, tutuksuz maznun Örsan Ceyhun Arslan’ın ise “öldürmeye azmettirme” suçundan “ağırlaştırılmış müebbet” delik cezasına çarptırılması rica ediliyor.

Share: