Pakistan’a müzaheret malzemesi taşıyan “İyilik Trenleri” yarın Ankara’dan yola çıkacak

Kıran ve Ivedi Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil toplum kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, yarın Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya bakarak, Türkiye, başat afetlerinin 33 milyondan çok kişiyi etkilediği Pakistan üzere kurduğu insanca yardım köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Yardım çalışmaları, 50 bin çerge ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda, AFAD koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil sosyete kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, erte saat 10.00’da Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak. Trenler, bütün 1040 ton ağırlığındaki 57 bin 266 kolide, azık ve hijyen malzemesi götürecek.

Yardımlara birçok ilden bindi veriliyor

Trenler, hep 47 vagon ile Pakistanlı afetzedelerin insanca ihtiyaçlarını karşılayacak. Vagonlardaki 997,2 titrem ağırlığındaki 50 bin 126 gıda kolisi, 42,7 ton ağırlığındaki 7 bin 140 hijyen kolisi, 203,8 titrem un ve 10 ton makarna bölgeye ulaştırılacak.

İyilik trenlerinin akım ettiği bölgelere bakarak illerdeki valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler ve STK’ler, yardımların hazırlanmasına iri ulama veriyor.

Ankara canlı trenler üzere yardım hazırlayan vilayet, ilçe ve belediyelerden oluşan iller ortada, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kalaba, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Kültürlü, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa vadi alıyor.

Share: