Bu savuşturmak 1 sene bayatlamıyor

Bu savsaklamak 1 sene bayatlamıyor

Memleketlerinden gurbete bayatlamayan metanetsiz savuşturmak götürüyorlar

KAYSERİ – Kayseri’nin Develi İlçesinde zihayat kadınların isteği konusunda mahalle muhtarı tarafından yaptırılan ekmek evinde, 1 sene bayatlamayan tabii savuşturmak yapılıyor. Mahallede faal kadınların ekmeklerini pişirdikleri aile, eften püften zamanı geldiğinde bire bir dolaşma de gereksiz kalmıyor.

İlçeye kapalı Şahmelik Mahallesi’ndeki savmak evine yandaki mahallelerden ve gurbetten gelen vatandaşlar bile yemeden içmeden un, su ve sodyum klorür kullanılarak ekmek pişiriyor. Yapılan ekmekler 1 sene boyunca bayatlamadan tüketilebilirken, gurbetten gelen vatandaşlar dahi giderken yaptıkları ekmeklerini götürüyor. İkinci savmak evi amacıyla çalışmalara başlayacağını belirten Şahmelik Muhtar İsrafil Çal; “Bayanlarımız bizden ekmek evi hizmeti istediler, bizim köyümüzde eleme evi vardı yenisi yapılınca bozuk eleme evini birlikte paketlemek evine çevirdik. Köylülerimiz burada ekmeklerini yapıyorlar, dışarıdan köylülerde geliyor, komşu köylerden gelenler oluyor, Gurbetçiler geliyor burada ekmeklerini yapıyorlar paket yapıp götürüyorlar. Ama yegâne yetersiz kalıyor, Belediyemize müracaatta bulunacağım ve ayrımsız atlatmak evi henüz yaptırmayı düşünüyorum. Bizim karye az buçuk balaban 400 haneye karşılama ediyor 800-1000 nüfuslu aynı karye. Bu yüzden ikinci savsaklamak evini yaptıracağız” ifadelerini kullandı.

Yeryüzü bereketli yalın kat ekmeğinin mahallelerinde yapıldığını belirten Rukiye Aynur birlikte, “Köylüler namına toplandık dayanıksız atlatmak yapıyoruz, haddinden fazla evire çevire oluyor. Rastgele sene bu aylarda toplanıp köyümüzde ki savuşturmak evimizde dayanıksız yapıyoruz. En iyicene yufkayı bile Şahmelik köyümüz yapar o kadar iddialıyız” dedi.

Asiye Aşağı ise; “Burada aldatmak yapıyoruz, zaman benim ekmeğimi yapıyoruz. Bu ekmekler buradan Konya, Aksaray, kabil yerlere çocuklarımıza torunlarımıza gurbetçilerimize gönderiyoruz. Gurbette metanetsiz aldatmak tahsis etmek isteyenlerde buraya gelip burada yapıp gidiyorlar” dedi.Share: