Bu aldatmak 1 yıl bayatlamıyor

Kayseri’nin Develi ilçesinde etkili kadınların isteği üzerine mahalle muhtarı yoluyla yaptırılan savuşturmak evinde, 1 sene bayatlamayan saf savsaklamak yapılıyor. Mahallede hareketli kadınların ekmeklerini pişirdikleri aile, mukavemetsiz zamanı geldiğinde 1 bölüm dahi abes kalmıyor.

İlçeye sınırlanmış Şahmelik Mahallesi’ndeki savsaklamak evine komşu mahallelerden ve gurbetten mevrut vatandaşlar bile elden un, su ve tuz kullanılarak savmak pişiriyor. Yapılan ekmekler 1 sene boyunca bayatlamadan tüketilebilirken, gurbetten gelen vatandaşlar de giderken yaptıkları ekmeklerini götürüyor. İkinci savuşturmak evi amacıyla çalışmalara başlayacağını belirten Şahmelik Mahalle Muhtarı İsrafil Çal; “Bayanlarımız bizden aldatmak evi hizmeti istediler, bizim köyümüzde eleme evi vardı yenisi yapılınca çarkıt eleme evini üstelik savmak evine çevirdik. Köylülerimiz burada ekmeklerini yapıyorlar, dışarıdan köylülerde geliyor, yandaki köylerden gelenler oluyor, Gurbetçiler geliyor burada ekmeklerini yapıyorlar paket yapıp götürüyorlar. Amma yegâne daraç kalıyor, Belediyemize müracaatta bulunacağım ve bir paketlemek evi elan yaptırmayı düşünüyorum. Bizim karye biraz balaban 400 haneye istikbal ediyor 800-1000 nüfuslu ayrımsız karye. Bu yüzden ikinci savsaklamak evini yaptıracağız” ifadelerini kullandı.

Arz bol yalın kat ekmeğinin mahallelerinde yapıldığını belirten Rukiye Aynur dahi, “Köylüler olarak toplandık eften püften aldatmak yapıyoruz, haddinden fazla güzel oluyor. Seçkin yıl bu aylarda toplanıp köyümüzde ki ekmek evimizde dayanıksız yapıyoruz. Arz evire çevire yufkayı de Şahmelik köyümüz yapar o kadar iddialıyız” dedi.

Asiye Âdeta ise “Burada savuşturmak yapıyoruz, zaman benim ekmeğimi yapıyoruz. Bu ekmekler buradan Konya, Aksaray, kadar yerlere çocuklarımıza torunlarımıza gurbetçilerimize gönderiyoruz. Gurbette yalın kat paketlemek fethetmek isteyenlerde buraya gelip burada yapıp gidiyorlar” dedi. – KAYSERİ

Share: