Berbat araziye kurduğu ürün bahçesiyle turizme de işlemek istiyor

Dert’nın Doğubayazıt ilçesinde zinde Abdulkadir Ardin, çevresi bakılmamış arazilerle kaplı alanda yetiştirmeye başladığı kısaca 5 bin meyve ağacının bulunduğu bahçeyi turizme kazandırmayı hedefliyor.

Veca Dağı’na yakın benzeri noktada 33 dönümlük kalıpsız kıyafetsiz arazide elma, ayva, sarıerik, armut, badem, kiraz, vişne, şeftali, kayısı ve erik kabil yemiş ağaçları yetiştiren Ardin, bölgeye domestik ve yabancı turistleri soldurmak için harekete geçti.

Ardin, iki yıldır ürün ürettiği bahçesine 12 bungalov ve benzeri balayı evi nesir etmeye başladı.

Abdulkadir Ardin, AA muhabirine, semere hasadını yapmaya başladığı bahçesinde vatandaşlar amacıyla piknik alanları ve kollar için yüzme havuzu dahi bulunduğunu söyledi.

Çorak arazide yemiş yetiştirmeye başladığında birçok kişinin kendisine başaramayacağını söylediğini tamlayan Ardin, “Bu bahçeyi daha üstelik büyütüp güzelleştirmek için çalışmalarımız bitmeme ediyor. Bungalov ve balayı evinin yanı sıra bahçenin yan tarafında 15 dekar henüz toprak satın aldım. Oraya bile atlama beygiri çiftliği, aquapark ve lavanta bahçesi kurmayı düşünüyorum. Ağrı Dağı’nın etrafını hayatiyetli ayrımsız arkaç bildirmek istiyorum.” dedi.

Ardin, Dert Dağı manzarasına erbap bungalovların ve balayı evi ile ilgilendiren çalışmaların sene sonuna tamamlanacağını söyledi.

Bahçede antlaşma geçirmeyi sevdiğini, misafirlerin üstelik karşılaştıkları manzaradan kıvançlı kaldıklarını tamlayan Ardin, şöyle konuştu:

“Bahçeye mevrut duyarlı insanların ‘maşallah’ demesi bize artık ciddi verdi. Bir Nice kâr yetişiyor. Kiraz ve vişneleri karga ve kuşlar yiyor. Bu sene çokça güzel kayısılarımız var. Bu sene sonuç veriminden memnunuz.”

Ongun dikmenin önemini vurgulayan Ardin, “Diktiğimiz benzeri dikme zenginlik boyu ve senelerce sürebilecek kalımlı benzeri mirastır. Herkesi ağaç dikmeye çağırma ediyorum. Kurban Bayramı’ndan bu yana doğru dürüst oturamadık. Tezelden süratle seçme çağ ziyaretçilerimiz geliyor.” dedi.

Ardin, bahçenin bulunduğu Mesture köyünün çevresinde bakılmamış arazilerin bulunduğunu ve gelen misafirlerin ise bu nedenle geçmiş başta kusurlu yere geldiklerini düşündüğünü dile getirdi.

“Bu bahçe benim amacıyla ayrı tıpkısı acun”

Bahçeyi son haline vermek için yaklaşık 6 milyon lira harcadığını anlatım eden Ardin, şöyle bitmeme etti:

“Eşim ve çocuklarımla bahçeden çıkamaz olduk. Bu bostan benim amacıyla ayrı bir acun demektir. Site yaşamı gözümün önünden kayboldu. Ağaçlarımı gördüğüm devir sözde herhangi bir bölüm binlerce adam etrafımda var. Apayrı bire bir yere gezmek istemiyorum. Ziyaretçilerin çok olması beni elan birlikte mutlu ediyor. Bungalov ve balayı evleri bitince bostan, yemeden içmeden benim için değil, ziyaretçiler üzere üstelik elzem bir düz olacak.”

Share: