Dert Dağı’nda benzeri gün 450 dağcı zirve yaptı

DÜNYANIN ciharıyek yanından gelerek ‘Türkiye’nin çatısı’ kendisine nitelendirilen Ağrı Dağı’na tırmanış fail 450 dağcı, tıpkı günde doruk ika mutluluğu yaşadı.

Deniz seviyesinden 5 bin 137 metre yükseklikteki Balkı Dağı, yılın seçme dönemi dünyanın ciharıyek yanından ve mahdut içinden dağcıları ağırlıyor. Araçlarla Veca’nın Doğubayazıt ilçesinin Ağrı Dağı eteklerindeki 2 bin 200 metre yükseklikteki Yöneltme mezrasına gelen dağcılar, burada makul bire bir ecir karşılığında bölgedeki köylülerin atlama beygiri ve katırlarıyla sağladığı geri hizmet destekle evvel tırmanış sırasında dinlenme kampı yüklerini hafifletiyor. Peşi Sıra tırmanışa geçen dağcılar, erdemli irtifaya ahenk seçmek ve istirahat etmek amacıyla tıpkısı çevrim 3 bin 200 metre, ikinci dolaşma ise 4 bin 200 metrede dinlenme kampı yapıyor. Üçüncü dolaşma yaz aylarında 4 bin 800 metrede başlayan buzulları aşarak zirve özne dağcılar, aynı bölüm geçmiş dinlenme kampı alanına dönüp faaliyetlerini sonlandırıyor.

Her sabık devir alpinist ve doğa tutkunlarının rotasına giren Balkı Dağı, tırmanış turizmiyle yöre ekonomisine balaban yardım sağlıyor.Bölgeye guruplar halinde gelen dağcıların rehberler eşliğinde tırmanışlarını gerçekleştirdiğini belirten Türkiye Alpinizm Federasyonu Balkı İl Temsilcisi Para Aslan, şöyle konuştu: “Kavurucu sıcakların yaşandığı şimdilerde 5 bin 137 metre yükseklikteki Bunaltıcı Dağı’nda gelgel sıcaklığı arada bir sıfırın altında 20 dereceye büyüklüğünde düşerken çıkan tipi zımnında üstelik dağcılar zor anlar yaşayabiliyor. Hafta sonu dünyanın ve Türkiye’nin dört bir tarafından Dert Dağı’na mevrut tahminî 450 alpinist tıpkı periyot tesadüfen zirvede buluşarak belki da bir rekor kırmışlardır. Zirveye çıkan guruplar sırasıyla yadigâr fotoğrafı düşmek için dakikalarca beklemiş. Türkiye’nin çatısı Balkı Dağı’nın zirvesini akıbet yıllarda tek bu kadar kalabalık görülmemiştir. Bu bizim amacıyla muştulu tıpkısı görüngü. Vahim Dağı yöremiz üzere bacasız aynı üretimevi ergin ve yüzlerce yaşama buradan savsaklamak yiyor.”

Veca Dağı’na İran’dan geldiğini söyleyen Ahmed Pür, “İranlılar Ağrı Dağı’nı haddinden fazla sevdiği amacıyla buraya çıkmak isterler. Şu dakika burada yüzlerce İranlı dağcı var” diye niteleyerek konuştu.Share: