Liseliler geliştirdikleri biyoplastiklerle paradigma üretime bırakmak istiyor

Fosil yakıtların ekosisteme zararlarından yola sâdır İzmir Buca İnci Özer Tırnaklı Bilgelik Lisesinden bir ekip mektepli, kargı kamışı, deniz yosunu ve değişik atıklardan bilistifade geliştirdikleri biyoplastiğin birçok alanda kullanılmasını amaçlıyor.

Öğrenciler Tuna Altun, Badiye Bayraktar ve Veli Doğanay, öğretmenleri Yasemin Horasan danışmanlığında asık budama atıkları, kargı kamışı, bahir marulu ve zeytin kişmiri suyunun biyoplastik üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması için proje geliştirdi.

Yaklaşık 3 aylık say sonucunda başarılı sonuçlar elde fail grup, ??????? Samsun’bile gerçekleştirilen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Uygulayım Bilimi Festivali 2022’dahi Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırı Projeleri Yarışması “sürdürülebilirlik ve bol bolamat” kategorisinde ikinci oldu.

Öğrenciler, henüz saf tıpkısı acun namına atıklar ve istilacı bitki türlerini kullanarak geliştirdikleri ürünlerde saf üretime geçmeyi hedefliyor.

Öğrencilerden Iye Doğanay, AA muhabirine, global istinas ve abuhava değişikliğinin dünyayı çokça dokunaklı etkilediğini ve plastiklerin bile bunda başrol oynadığını belirterek, “Tığ dahi biyoplastikleri atılan malzemelerden geliştirerek hem atık yönetimine bire bir hal önerisi sunmayı hem da abuhava değişikliğine alın bire bir racon oynamayı hedefledik.” dedi.

Bu anlamda ayrıntılı müddet deneyler yaptıklarını ve sonrasında liyakatli sonuçlar alınca yarışmaya başvurarak finallere kaldıklarını vurgulayan Doğanay, projedeki amaçlarının petrol bazlı plastiğe, saf ve çevreci bire bir alternatif çıkarmak olduğunu dile getirdi.

Ege Doğanay, biyoplastiği yaparken asık budama atıkları, kargı kamışı, deniz marulu ve zeytin kara suyunu kullandıklarını rapor ederek, şunları kaydetti:

“Asık budama atığı her üzüm bağından çıkıyor ve geri dönüşümde çokça aşkın kullanılmıyor. Kargı bitkisi ise istilacı bir kök olan ulama bitkisinin bir akrabası, sair bitkilerin üremesini, büyümesini engelliyor. Zeytin karasuyu ise az çok zehirli aynı atılmış, hoşgörüsüz dönüşümde gene haddinden fazla fazla kullanılmıyor. Deniz marulu da kirliliklerin üstünde büyüyebilen tıpkısı bahir yosunu. Yaptığımız biyoplastiklerin bütünü ayrımlı özellikler gösterdi. Birtakımı hoppa, bazısı daha sert, kimisi daha elastiki. Kaba olanların oto sakınım gereç ve araba kaplamalarında, hafif olanların bile elastiki ve masnu torba kabilinden plastiklere alternatif kendisine kullanılabileceğini düşündük. Bundan ahir hedefimiz deneylere devam yazar bunu endüstriye, sanayiye öğütmek ve dizi film üretime kılmak. Dereceye girdiğimiz üzere haddinden fazla mutluyuz. Doğrusu dereceye duhul hedefiyle gittik esasta az buçuk oraya. Projemizin çokça kalburüstü olduğunu düşünüyorduk.”

Ekol müdürü İbrahim Yapıncak da öğrencileriyle kurum duyduğunu dile getirdi.

Yıl boyunca öğrencilerin birbirinden değişik icraat yaparak bununla ilişik millî ve arsıulusal yarışmalara katılmasını amaçladıklarını anlatan Yapıncak, bu anlamda çalışmalarının artarak bitmeme edeceğini sözlerine ekledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Meram Alperen Yentür da İzmir’in seçme alanda olduğu kabil eğitimde da adından hezel ettirdiğini aktararak, TEKNOFEST’te armağan kayran öğrencileri tebrik etti.

Share: