“Atmaca beyazı”ndaki efdal mahsul üreticiyi sevindirdi

Kırıkkale’nin Akkuş ilçesinde yetişen ve “Delice beyazı” yerine bilinen üzümün verimi üreticilerin yüzünü güldürdü.

Aroması ve şıra oranının yüksekliği, mufassal kabuklu ve hazmının macerasız olmasıyla öne çıkan “Sapan beyazı”nın, bu özelliklerini kırmızı topraktan aldığı değerlendiriliyor.

Yaklaşık 10 bin dönüm üzüm bağının bulunduğu ilçede sabık yıl dönüm başına 1 titrem kitap düzlük üreticiler, bu yıl 1,5-2 ton işaret elde ediyor.

Akkuş Belediye Reisi Turgut Özdem, AA muhabirine, Kırıkkale’dahi üzüm denilince akla Sapan’nin geldiğini söyledi.

İlçede Samsun yolunun madun ve eğin kısmında üzüm bağlarının bulunduğunu belirten Özdem, yağışların etkisiyle bu sene verimin efdal olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Uray kendisine ürününü satmakta zorlanan çiftçilerimizle bağlanak kurarak, üzümleri Tarım Cesaret Kooperatifleri, Güven Genel Müdürlüğünün içtimai tesisleri yahut market ve tesislere de gönderiyoruz ancak daha çok köylü pazarı ve yol boyundaki tezgahlarda üzümlerimizi satıyoruz. Mütezayit kısımları bile pekmez, köfter (pestil), yöntemsiz ve kışın evlerimizde helvasını yapıyoruz. Esasen çekirdeğini satıyoruz. Üzümden bir nice dahi kitap elde edebiliyoruz.”

Özdem, bu sene fiyatların da bol olduğunu, bağda kilogramının 8-10, sefer kenarındaki tezgahlarda ise 15-20 liradan satıldığını dile getirdi.

Üreticilerin mahsul ve fiyatlardan memnun olduğunu rapor eden Özdem, “Tığ üzümümüzü Delice beyazı yerine tescillemek için demet çubuklarımızı Tekirdağ’bile enstitüye gönderdik, orada çalışılıyor amma Hasandede üzümüyle cinsleri bir olduğu için tescilini şu esas kadar gerçekleştiremedik. Biz üzümden üretilen pekmez ve özge ürünler amacıyla coğrafi bel belgesi almak istiyoruz. Bununla ilgili çalışıyoruz. En bodur sürede yetiştirmek istiyoruz.” dedi.

“3 dekarlık bağdan 6 titrem rekolte bekliyoruz”

Üreticilerden Mehmet Erdem ise 10 dekar alanda üzüm bağı olduğunu ancak 7 dönümünün doludan zarar gördüğünü söyledi.

Artan 3 dekarlık alandaki üzümlerinin güzel olduğunu anlatan Yiğitlik, şöyle devam etti:

“3 dekarlık bağdan 6 titrem rekolte bekliyoruz. Verimden gayet memnunuz. Kazancımız sunturlu. Bu üzümden Hasandede ve Sungurlu’üstelik de bulunuyor fakat buranın toprağı, suyu ve havasından yağlık tadı değişik. Üzümümüzü farklı kılan ve aromasını güzelleştiren arazi, su ve hava. Alışılagelen tıpkı üzümden 8-10 kilogramdan 1 kilo pekmez alırsın, bizim üzümden 6 kiloda 1 kilogram pekmez elde edersin. Şırası ve suyu çok aşkın olduğu amacıyla pekmezi da bereketli oluyor ayrıca çokça tatlı ve lezzetlidir.”

Sercan Biçici birlikte 25 dönüm üzüm bağının olduğunu, Akkuş üzümünün tadının yiyince elan dolgunca anlaşıldığını söyledi.

Üzümün tadını al topraktan aldığını düşündüklerini dile getiren Biçici, “Elan teferruatlı kabuklu, hazmının macerasız ve şıra oranının efdal olması, değişik üzümlerden değişik kılıyor. hava durumu ve hizmet gür olunca bu yıl ürün çok iyice.” ifadelerini kullandı.Share: